FC Braşov - „U“ Cluj-Napoca 2-1 FC Braşov este prima echipă calificată în sferturile Cupei

0

În prima partidă a optimilor de finală din Cupa României la fotbal, FC Braşov a învins, astăzi, pe propriul teren, pe Universitatea Cluj-Napoca, scor 2-1!!! Pentru "stegari" au marcat Chipciu şi Vali Badea, iar golul clujenilor a fost reuşit de Lemnaru.

REZULTAT FINAL FC BRAŞOV - UNIVERSITATEA CLUJ-NAPOCA 2-1!!!

min. 90+1 - ultima schimbare la gazde: a intrat Oros, în locul lui Nuno Viveiros

min. 90 - Cenic şi Voican au fost avertizați

min. 86 - GOOOOOL FC BRAŞOV!!!!! Alex Chipciu a pătruns în careu, i-a pasat perfect lui Vali Badea, iar fostul stelist a pus latul din şase metri!!! FC BRAŞOV - "U" CLUJ 2-1!!!!

min. 84 - Cristi Ionescu a fost avertizat

min. 80 - ultima schimbare la Cluj: Voican l-a înlocuit pe Lemnaru

Extrem de nervos, Marian Pană l-a înjurat ca la uşa cortului pe Acosta, în momentul înlocuirii.

min. 70 - se produce cea de-a doua modificare la oaspeţi: a ieşit Acosta, a intrat Buşcă

min. 67 - Marian Cristescu a reluat peste poartă, cu capul, din şase metri

min. 59 - Rusu a primit cartonaşul galben

min. 55 - Martinovic a fost eliminat, după ce a văzut al doilea cartonaş galben! "Stegarii" evoluează în zece oameni!

min. 53 - a doua schimbare la FC Braşov: a ieşit Lamine Diarrassouba, înlocuit de Vali Badea

min. 52 - GOOOL UNIVERSITATEA CLUJ: Vasile Gheorghe l-a lansat pe culoar pe Lemnaru, iar vârful clujenilor l-a executat cu o scăriţă pe Mincă!!! FC Braşov - "U" Cluj-Napoca 1-1!!!

min. 47 - Martinovic a primit cartonaşul galben

min. 46 - schimbare la gazde: a ieşit Robert Ilyes, a intrat Cosmin Năstăsie

S-a reluat meciul!

S-a fluierat finalul primei reprize! Rezultat la pauză: FC Braşov - "U" Cluj 1-0!

min. 45+2 - arbitrul Unimatan a acordat lovitură liberă indirectă pentru "stegari", dar execuţia lui Martinovic nu a pus în pericol poarta lui Matache

min. 44 - dublă ocazie pentru FC Braşov: lovitura liberă a lui Martinovic a fost respinsă în corner de Matache, iar la faza următoare, mingea trimisă de Chipciu din lovitură de colţ a fost respinsă, din faţa porţii, de fundaşii clujeni

min. 36 - şutul lui Robert Ilyes, de la peste 20 de metri, nu şi-a atins ţinta

min. 29 - Tobă a intrat periculos în careu, dar a fost blocat, în ultimul moment, de Alex Chipciu

min. 23 - schimbare la "U" Cluj: a ieşit Păcurar, a intrat Acosta

min. 16 - lovitura de cap a lui Alex Păcurar a fost reţinută, fără probleme, de Mincă

min. 5 - GOOOL FC BRAŞOV!!!! Alex Chipciu l-a învins pe Matache cu un şut imparabil de la peste 20 de metri, fără speranţe pentru goalkeeper-ul oaspeţilor!!! FC Braşov - U Cluj 1-0!!!!

min. 1 - startul partidei

Cei doi antrenori, Daniel Isăilă şi Marian Pană vor trimite pe teren următoarele echipe de start:

FC Braşov: 32. Mincă - 20. Voicu, 21. Rusu, 6. Majernik, 12. Cristi Ionescu - 16. Viveiros, 18. Cristescu, 11. Martinovic, 7. Chipciu - 10. Ilyes - 22. Lamine

Rezerve: Marc - Drăgan, Bădoi, Vali Badea, Hadnagy, Năstăsie, Oros

Antrenor: Daniel Isăilă

"U" Cluj: 1. Matache - 18. Unguruşan, 4. Szilagy, 26. Cenic, 3. Mendy - 28. V. Gheorghe, 6. Ionescu - 29. Tobă, 10. Păcurar, 14. Piţ - 27. Lemnaru

Rezerve: Boşneag - Buşcă, Belosevic, Munteanu, Peter, Acosta, Voican

Antrenor: Marian Pană

Partida FC Braşov - Universitatea Cluj-Napoca va fi transmisă, în direct, de sport.ro, dar şi în format livetext pe site-ul www.adevarul.ro.

Calificarea se joacă într-o singură manşă, iar echipa care se va impune astăzi va avansa în sferturile de finală ale competiţiei.

Confruntarea de pe Tineretului va fi arbitrată de Paul Unimatan, acesta fiind ajutat la cele două tuşe de Radu Iulian şi Florin Păunescu.

"Noi vrem să obţinem calificarea în turul următor, astfel că vom da totul pentru a obţine victoria. Universitatea Cluj este o echipă care a mai câştigat în omogenitate de când am jucat noi în campionat cu ei, astfel că e clar că acum va fi un adversar incomod.

Sper însă ca în acest meci să fim ceva mai atenţi şi să reuşim să şi marcăm, nu doar să irosim ocaziile. Suntem pregătiţi chiar şi pentru penaltiuri, dar sper să nu se ajungă acolo", a afirmat tehnicianul braşovenilor, Daniel Isăilă.

Ne dorim calificarea mai departe. Sunt mici probleme de lot, sper ca jucătorii care vor intra în teren pentru această partidă să confirme încrederea pe care o am în ei.

Am încredere că jucătorii care vor intra în teren vor reuşi să învingă Braşov. Nu cred că acest meci trebuie văzut ca o revanţă, FC Braşov rămâne o echipă incomodă chiar dacă în ultima vreme nu a avut rezultate, a declarat antrenorul clujenilor, Marian Pană.

Ai aflat ceva interesant, ai pozat sau ai filmat? Scrie-ne pe brasov@adevarul.ro!