Adevarul.ro

Adevarul pentru
iPhone, iPad si Android

Zece întâmplări ciudate. Dar minunea când vine?

4 martie 2010, 20:19 |  Autor: Robert Helbet | 

Cuvinte cheie: Israel, tricolor, Razvan Lucescu, meci, Piturca,

Tricolorii au fost la pământ în primul meci cu noile tricouri roşii, 0-2 cu Israel

Tricolorii au fost la pământ în primul meci cu noile tricouri roşii, 0-2 cu Israel

 

După 0-2 cu Israel, naţionala pare că merge din rău în mai rău, în ciuda optimismului lui Răzvan. „Zece întâmplări ciudate şi-o minune“ este primul vers al unei melodii marca Florin Chilian, care s-ar potrivi şi la naţionala României, cu o singură menţiune.

Ciudăţeniile le-am văzut cu toţii, minunea însă întârzie să apară. La aproape un an de la înlocuirea lui Piţurcă, scos ţap ispăşitor pentru ratarea calificării la Mondiale, România continuă să aibă o naţională nesigură şi lipsită de identitate, care ridică cel puţin zece semne de întrebare în privinţa viitorului ei. „Adevărul" ţi le prezintă mai jos:

1 Ce siguranţă poate da echipei un portar precum Pantilimon, neexperimentat şi lipsit de reacţie la mingiile pe jos?

2 Maftei (29 de ani), Panin (32 de ani) şi Săpunaru (26 ani) sunt valoric peste Cosmin Contra (34 de ani), fotbalist care nu a fost rechemat nici măcar simbolic la echipa naţională?

3 Pe ce considerent s-a mizat anul trecut pe serviciile unor fotbalişti precum Mara, Dănciulescu, Surdu, Max Nicu, toţi titulari în anumite partide, şi unde sunt aceşti jucători?

4 De ce iniţial Nicoliţă şi Tamaş au fost scoşi din circuitul naţionalei, iar revenirea lor a fost trecută la aspecte pozitive?

5 Exceptându-i pe Apostol şi Roman, care sunt câştigurile naţionalei în ultimul an şi cât poate ridica nivelul valoric al unei reprezentative în derivă un fotbalist precum George Florescu, venit de la echipa de pe locul 10 din Danemarca?

6 În condiţiile în care va trebui să luăm toate punctele cel puţin cu echipele mici (Luxemburg şi Albania) şi medii (Belarus şi Bosnia) ne putem permite să renunţăm la Mutu, un fotbalist care străluceşte în special în astfel de partide?

7 Au ce să mai caute la naţională fotbalişti ca Neşu, care atunci când primesc o şansă îşi bat joc de ea?

8 Dacă jucătorii de la tineret nu sunt chemaţi la prima reprezentativă, întinerirea echipei naţionale e o chestiune reală sau doar un slogan demn de o cauză mai bună?

9 Ce a câştigat prima reprezentativă înlocuind un selecţioner versat, Piţurcă, care prevăzuse declinul echipei, cu unul tânăr, Răzvan Lucescu, un tip optimist, dar care nu s-a confruntat niciodată cu situaţii de criză?

10 Care este planul conducerii FRF în cazul în care România compromite calificarea încă din această toamnă, când întâlneşte Albania acasă şi Franţa şi Belarus în deplasare?

Răzvan la naţională

Lituania - România 0-1
Ungaria - România 0-1
Franţa - România 1-1
România - Austria 1-1
Serbia - România 5-0
România - Feroe 3-1
Polonia - România 0-1
România - Israel 0-2

TOTAL: 4 victorii, 2 egaluri, 2 înfrângeri, golaveraj 8-10



Introdu codul de mai jos:


* click pe imagine pentru reincarcare daca nu intelegi scrisul.



Trimite Anuleaza
TRIMITE
0 comentarii
 
     

    Contra: "Vorbesc mereu cu tata" - Revista presei sportive

    Presa sportivă de astăzi scrie despre declaraţiile lui Cosmin Contra în legătură cu tatăl său, părerea lui Becali despre corupţia din campionatul intern sau show-ul făcut de Adrian Ilie şi Dan Petrescu. Printre alte subiecte, Hagi este propus pentru naţională, iar Victor Becali spune că naţionala este de fotbal, nu de academicieni. Articol complet

    „Castelul din Carpaţi. Întâmplări neobişnuite“ se distribuie miercuri cu "Adevărul"

    „Castelul din Carpaţi. Întâmplări neobişnuite“ se distribuie miercuri cu „Adevărul“, la preţul ...


    Igor Cașu

    La 200 de ani de la ocuparea Basarabiei de catre Rusia (stıl vechi, 28 mai 1812), e cazul să ne întrebăm ce efecte a avut anul 1812 asupraistoriei provinciei dintre Prut şi Nistru şi să facem o comparaţie cu cea de-a doua ocupaţie, sovieto-rusă, din 1940. Continuare

    Adevarul on Facebook

    Mioara, o prinţesă părăsită

    Sabin Orcan

    De cealaltă parte, Petre nu suflă niciun cuvinţel în apărarea Mioarei, căci ar însemna că trebuie să se caute şi el niţel prin portofel. Cum ziceam, fostul prim-ministru se comportă ca regii de odinioară.

    Nasc şi la Moldova oameni…

    Liviu Antonesei

    Din când în când, mai ales când unii neghiobi, cărora nu le ajunge rasismul etnic şi trec la cel regional, aruncă vorbe spurcate despre moldoveni, care ar fi leneşi, săraci şi înapoiaţi, îmi amintesc o hartă care a atârnat pe peretele clasei mele pe toată durata liceului…

    Vorbe de prim-ministru

    Grigore Cartianu

    Astăzi nu scriu nimic. Pe ploaia asta, m-am cam lenevit.

    De ce trebuie să votăm

    George Radulescu

    „De ce să mai votez dacă toţi politicienii sunt la fel?".

    Preţul benzinei, umflat cu pompa

    Ovidiu Marincea

    Avem nevoie de bani la buget pentru că tocmai ne-am propus să-l ciuruim cu nişte creşteri salariale, nişte bani la pensionari... De unde îi luăm? Păi din taxe! Bun, să suprataxăm ceva! Aşa par să gândească guvernanţii, oricare ar fi ei, de 20 de ani.

     
    anuntexpres.ro - widget 5 articole