Victorie după un plonjon fals

0

Oţelul nu mai este singura echipă din Liga I fără gol încasat în primele patru etape.

Gălăţenii au primit două goluri de la nou-promovata „U" Cluj, unul dintre ele dintr-un penalty acordat eronat de arbitrul Drăgănescu. Ardelenii au deschis scorul prin Mendy (34), după ce Lemnaru (18) şi Antal (30) ţintiseră barele ambelor porţi.

Egalarea a venit în prelungirile primei reprize, când Borbely (46) a marcat cu o superbă lovitură de cap. Meciul avea să fie decis de centralul Drăgănescu care l-a eliminat uşor pe Borbely după două „galbene" şi a interpretat greşit un plonjon al lui Lemnaru în careu, într-un duel cu Sârghi. Deşi s-a aflat aproape de fază, arbitrul a acordat eronat penalty şi „U" a preluat conducerea pe tabela de marcaj, 2-1, după ce Boştină a transformat lovitura de pedeapsă.

Meme, dorit de Walter la Cluj

Fostul preşedinte de la Urziceni, Mihai Stoica, a urmărit jocul de la Alba Iulia alături de Florian Walter, principalul acţionar al „şepcilor" şi cel care a investit patru milioane de euro în formaţia studenţească.

După victoria de la Urziceni din etapa trecută, Walter pare tentat să investească în continuare la Cluj, iar prezenţa lui Meme nu e deloc întâmplătoare, el fiind curtat insistent pentru poziţia de şef  la „U". „Meme e ultimul transfer pe care mi-l doresc la Cluj. Poate veni oricând", a declarat Walter.

2-1

„U" Cluj: Matache - Buhuş, D. Munteanu, Cvirik, Mendy - Delgado, V. Gheorghe, A. Ionescu (Reinaldo 71), Boştină (Machado 83)- Cl. Niculescu (Acosta 64), Lemnaru. Antrenor: Marian Pană

Oţelul Galaţi: Grahovac - Râpă, Sg. Costin, Sârghi (Pena 75), Sălăgeanu - Antal, Giurgiu, Paraschiv, Neagu (Viglianti 64), Ochiroşii (L. Buş 46) - Borbely. Antrenor: Dorinel Munteanu

Goluri: Mendy 34, Boştină (penalty) 53 / Borbely 45+1

Eliminat: Borbely 61

Stadion „Cetate" (Alba Iulia): 5.000

Arbitru: Mugurel Drăgănescu