Universitatea Craiova - Gaz Metan Mediaş, scor 1-2, într-un meci întrerupt 116 minute

0

Universitatea Craiova a pierdut ultimul meci din Liga I, scor 1-2 (1-1), în compania formaţiei Gaz Metan Mediaş, meciul fiind întrerupt în minutul 48 din cauza unei ploi torenţiale şi reluat 116 minute mai târziu.

Golurile au fost marcate de Mihai Costea, în minutul 25, pentru craioveni, respectiv Liţu ('35) şi Pârvulescu ('90).

Mihai Costea a deschis scorul printr-un şut plasat, din unghi, în stânga portarului medieşean, Pleşca.

În minutul 35, Gaz Metan Mediaş a beneficiat de un penalti după un fault al lui Dănănae asupra noului intrat în teren Liţu. Portarul Silviu Lung junior a apărat şutul tras de Eric de Oliveira, dar Liţu a continuat faza şi a înscris.

Paul Pârvulescu a adus victoria medieşenilor printr-un şut din interiorul careului, mijlocaşul primind o pasă de la coechipierul său, Todea.

Universitatea Craiova: 21. S. Lung - 18. Dănănae, 7. Gugu, 5. Stoica (86. Buleică '46), 2. Buşu - 28. Gângioveanu, 8. Ologu, 88. Nicolae, 25. Firţulescu (77. Surugiu '74) - 9. M. Costea (95. M Roman '65), 20. Subotici. Antrenor: George Biţă.

Gaz Metan Mediaş: 12. Pleşca - 16. Zaharia (6. Bozeşan '78), 19. Fl. Lazăr, 13. Akaki, 8. Buzean - 15. Hoban, 21. Todea - 5. Muntean (20. D. Roman '60), 27. Eric, 22. Pârvulescu - 18. Bawab (9. Liţu '33). Antrenor: Cristian Pustai.

Meciul Universitatea Craiova - Gaz Metan Mediaş a fost întrerupt în minutul 48 din cauza unei ploi torenţiale ce s-a abătut asupra stadionului "Ion Oblemenco", şi reluat 116 minute mai târziu.

Supervizorul partidei Universitatea Craiova -Gaz Metan Mediaş, Mircea Cezar Ionescu, a declarat, agenţiei MEDIAFAX, că cele două echipe s-au înţeles ca meciul să fie reluat imediat după tuşarea terenului.

La 12 minute după întreruperea meciului, ploaia s-a oprit iar arbitrii au ieşit să inspecteze terenul. Problema cea mai mare pentru reluarea meciului a fost terenul, îmbibat cu apă. Jucătorii celor două echipe au evoluat cu dificultate pe un teren aproape impracticabil.

Mijlocaşul Dorel Stoica, schimbat la pauza meciului, a părăsit incinta stadionului înainte ca repriza a doua să se reia.

Meciul cu Gaz Metan Mediaş a reprezentat, măcar pentru un sezon, ultimul pentru Universitatea Craiova în Liga I, formaţia olteană retrogradând în eşalonul secund.