Universitatea Craiova a retrogradat după remiza cu Gloria Bistriţa, 1-1

0

Gloria Bistriţa a încheiat la egalitate, scor 1-1, meciul cu Universitatea Craiova, bistriţenii reuşind să se salveze de la retrogradare, în timp ce craiovenii au ajuns în liga a II-a.

Cu o etapă înainte de final, Gloria Bistriţa ocupă locul 14, după ce acumulat 35 de puncte, iar Universitatea se află pe 15, cu 30 de puncte, şi va evolua din sezonul viitor în Liga a II-a.

Luni, pentru Gloria a marcat Curtuiuş '35, iar pentru Universitatea a înscris Stoica '67.

Marius Curtuiuş a marcat primul său gol în Liga I, în minutul 35, la o preluare din şase metri, după o centrare de pe dreapta a lui Keita.

Dorel Stoica a restabilit egalitatea în minutul 67 când a reluat din şase metri, după o respingere a lui Albuţ.

Gloria Bistriţa: 22. Albuţ - 3. Tudose, 27. Szukala, 4. Nãstase, 18. Cafasso (20. I. Costache '75) - 29. Anton, 15. Nalaţi - 21. Keita, 30. Băjenaru, 5 Velcovici (2. C. Petre '29) - 19. Curtuiuş (16. R. Mărginean '68). Antrenor: Nicolae Manea

Universitatea Craiova: 21. Lung jr. - 18. Dănănae, 7. Gugu (92. M. Roman '83), 4. Zoro, 2. Buşu - 30. Prepeliţă, 5. D. Stoica, 8. Ologu (88. J. Nicolae '76) - 19. Stoianof (86. Buleică '33), 20. Subotici, 9. M. Costea. Antrenor: Silviu Lung.

Cartonaşe galbene: Anton '40, Băjenaru '73 / Prepeliţă '16, Zoro '21

Arbitri: Cristian Balaj - Octavian Şovre, Cătălin Savu - Ştefan Erdei.

Observatori: Gheorghe Moise, Viorel Boiţ.

La meci au asistat aproximativ 2000 de spectatori, între care şi trei fani ai Universităţii.

Jucătorii Gloriei au ieşit cu un banner pe care scria: "Sutem alături de Mihai Neşu", acelaşi mesaj rulând de mai multe ori şi pe tabelă.

Fotbalistul Gloriei, Ciprian Petre, a jucat meciul 150 în Liga I.

Din cauza polii torenţiale din primele 45 de minute, a fost aprinsă nocturna, însă în partea a doua a ieşit soarele.

Velcovici a părăsit terenul accidentat, aşa cum a fost şi cazul lui Cafasso.