Tudor, 11 „galbene“ şi un „roşu“ într-un singur meci!

0

Dacă în Liga I nu mai sunt doriţi, arbitrii români sunt la mare căutare în Orientul Mijlociu!

După ce săptămâna trecută două brigăzi cu Marius Avram şi cu Cristi Balaj la centru au condus două partide din sferturile Cupei „Coroanei Prinţului”, federaţia saudită a decis să apeleze tot la „cavaleri ai fluierului” de la noi pentru confruntările din semifinalele competiţiei.Astfel, duminică, Alexandru Tudor (foto), ajutat la cele două linii de Cristian Nica şi de Aurel Oniţa, s-a aflat la centru în meciul-vedetă din semifinale, Al-Shabab - Al-Ahli (scor 2-2 după 90 de minute).

Cunoscut drept un tip strict care ar împărţi cartonaşele la fel ca bomboanele şi într-un amical, „Brad Pitt" a făcut spectacol şi la arabi. Bilanţul său după 120 de minute: 11 „galbene" şi un „roşu"! Maniera de arbitraj a lui Tudor i-a scos din sărite tocmai pe oficialii celor de la Al-Ahli, culmea, formaţia care s-a calificat în finală după executarea loviturilor de departajare.

„Am jucat nu numai împotriva celor de la Al-Shabab, dar şi împotriva arbitrilor români. În minutul 119, centralul nu ne-a acordat un penalty pe care l‑ar fi văzut şi cel mai slab arbitru saudit! Apoi, Tudor ne‑a vânat jucătorii care aveau „galbene" înainte de meciul cu Al-Shabab. Le-a mai dat avertismente, încă din prima repriză, ca să le taie elanul şi pentru a se asigura că nu vor juca în finală, în cazul în care ne vom califica", a spus team-managerul celor de la Al-Ahli, prinţul Fahd Bin Khaled. Aseară, Alexandru Deaconu, Adrian Vidan şi Sebastian Gheorghe au condus meciul Al-Hilal - Al-Najran.

Suspendare pentru antrenorul „şpăgar"

Federaţia saudită a tăiat în carne vie în cazul antrenorului celor de la Al-Nasr, Jose da Silva. Săptămâna trecută, la finalul întâlnirii Al-Hilal - Al-Nasr, scor 2-1, tehnicianul uruguayan a protestat vehement la adresa brigăzii formate din Balaj, Szekely şi Popa, insinuând prin gesturile sale că românii au luat bani pentru a facilita calificarea echipei lui Rădoi!

Dacă iniţial s-a pus problema demiterii lui Jose da Silva de către federaţia saudită, în cele din urmă, antrenorul a scăpat ceva mai ieftin: a fost suspendat pentru opt meciuri şi amendat cu 4.000 de euro! Forul din Riad a comunicat decizia către FRF, precizând că acuzele tehnicianului sud-american l-au vizat pe asistentul Ionel Popa.