Şumudică: "Un rezultat de egalitate ar fi fost mai echitabil"

0
Marius Ninel Şumudică

Tehnicianul formaţiei Rapid, Marius Şumudică, a declarat, duminică seară, după meciul pierdut de giuleşteni, scor 3-2 cu Dinamo, deşi au condus cu 2-0, că echitabil ar fi fost un rezultat de egalitate în derby-ul etapei a IV-a a Ligii I.

"Nici acum nu m-am trezit, a fost o situaţie delicată, pe care nu o pot explica. Am avut o primă repriză foarte bună, dar nu am putut să-i capacitez şi nu mă aşteptam să cădem aşa uşor. E un joc pe care nu pot să mi-l explic cu două reprize diametral opuse, pentru că am jucat foarte bine în prima repriză şi nu ştiu cum am căzut în 20 de minute. Am primit trei goluri, este o echipă bună care ne-a dat trei goluri în 20 de minute, din lispă de respionsabilitate. Atacul a funcţionat dar ne-a trădat apărarea. A intrat Ganea, plus golul lui Torje, care a prins un şut la nu ştiu câte execuţii de felul ăsta. În opinia mea mai echitabil era un rezultat de egalitate. Când echipa conduce cu 2-0 şi pierde, antrenorul este vinovat. Îmi reproşez că nu i-am putut să-i montez, să-i fac să înţeleagă la pauză că nu au câştigat jocul, atât, nu pot să-i aşez cu telecomanda de pe bancă", a declarat Şumudică.