Suferă de complexul „Magiun“

0

O dată la zece ani „câinii“ se fac de râs în faţa lui Marin Barbu. Dacă în 2000 Foresta a revenit de la 0-4, acum Astra a revenit de la 0-2. Chiar dacă Dinamo s-a detaşat încă din minutul 13, ploieştenii au pus serioase probleme în atac şi au condus cu un uluitor 3-2!

Roş-albii au încheiat sezonul partidelor de pe teren propriu aşa cum au evoluat tot anul. Ruşinos! Stadionul a fost aproape gol, puţinii spectaori i-au înjurat întruna pe elevii lui Cornel Ţălnar, iar membrii galeriei aproape că s-au bătut între ei. În afară de despărţirea jalnică de fani, Dinamo a mai primit o lovitură. L-a pierdut pe Alexe, care a obţinut un penalty, dar se pare că s-a ales cu o entorsă la genunchiul stâng.

Totuşi, până la ieşirea lui Alexe de pe teren, a fost rândul lui Scarlatache să-şi trăiască momentul de glorie. Urcat în atac la o fază fixă, „Scarla" şi-a plasat lovitura de cap în poarta lui Miron. S-a făcut 2-0 după ce Bratu a transformat penalty-ul scos de Alexe. Apoi, coşmarul! „Câinii" au făcut pasul înapoi.

Proastă decizie, pentru că Astra bătrânului vulpoi Marin Barbu atât a aşteptat. Adrian Cristea a faultat inutil la 20 de metri de poartă şi i-a permis lui Vădrariu să marcheze din lovitură liberă. Fenomenul „Foresta" a fost aproape să se declanşeze. Minunea s-a întâmplat după pauză, când Seto Takayuki l-a învins pe Curcă şi a făcut 2-2. Dar „Magiun" nu s-a mulţumit.

A atacat arbitrajul

Remontase el un handicap mult mai mare în urmă cu zece ani, de la 0-4. Şi-a împins elevii în atac, iar Dinamo a tremurat serios pe final. În minutul 75, s-a făcut 3-2 pentru Astra! De această dată însă, miracolul a ţinut doar cinci minute. Adrian Cristea a marcat în minutul 80 şi a salvat onoarea „câinilor". Marin Barbu a pus însă egalul pe seama arbitrajului. „ Trebuia să primim un penalty, iar golul trei al lui Dinamo a fost marcat din ofsaid", a declarat tehnicianul ploieştenilor.

Telex

Alexe, scos cu targa. În minutul 13, atacantul dinamovist a fost accidentat grav de ploieşteanul Miron la genunchiul stâng şi nu a mai putut rămâne pe teren. Alexe are şanse mici să joace în ultima etapă.

Giovani Becali, flancat de emisari. Fostul impresar a venit la stadion însoţit de mai mulţi reprezentanţi ai unor cluburi importante din Europa. "Ţintele" principale au fost Marius Alexe Şi Gabriel Torje, însă Giovani i-a sfătuit pe emisarii străini să-şi îndrepte atenţia şi către Adrian Cristea, Mărgăritescu şi Bratu.

Florin Bratu a spart gheaţa. Atacantul a reuşit, ieri, primul său gol în actualul sezon. Bratu câştigă 130.000 de euro pe an la Dinamo, club cu care mai are încă doi ani de contract.

Victorie pentru Niculae. „Săgeată" a împlinit, ieri, 29 de ani şi a venit la stadion doar în calitate de spectator. El nu a putut juca contra Astrei din cauza unei accidentări.

3-3

Dinamo: Curcă - Molinero (L. Rus 54), D. Grigore, Scarlatache, Pulhac - Torje, Boştină, Mărgăritescu, Ad. Cristea - Alexe (Niculescu 19), Fl. Bratu (Zicu 61). Antrenor: Cornel Ţălnar

Astra Ploieşti: Miron - V. Sandu, Mihalache, Rohat, Al. Stan (Semeghin 62) - Strătilă (Gusev 71), Seto, V. Gheorghe, Paulinho - Cl. Tudor, Vădrariu (Simao 86). Antrenor: Marin Barbu

Goluri: Scarlatache 10, Bratu 13-pen.