Show marca Liviu Ganea

0
Liviu Ganea (stânga), eroul  „câinilor“
Liviu Ganea (stânga), eroul „câinilor“

Poziţia de lider în Liga I a fost completată, aseară, de Dinamo cu o calificare în „sferturile“ Cupei.

Echipa lui Liviu Ciobotariu a jucat pe teren propriu cu Gaz Metan Severin (Liga a II-a, Seria a II-a, locul 7), formaţie pe care a învins-o cu 5-0. Vedeta a fost Liviu Ganea, cu o „dublă" şi o pasă de gol.

Oltenii au avut un gol valabil

„Câinii", care au folosit garnitura secundă, au început mai relaxaţi partida. Oltenii puteau să conducă în „Ştefan cel Mare", dacă reuşita lui Vancea n-ar fi fost anulată greşit pe motiv de ofsaid. Uşor-uşor, gazdele au preluat hăţurile, iar până la pauză au făcut 2-0, prin golurile lui Liviu Ganea şi Srdjan Luchin.

În partea secundă, Dinamo chiar s-a distrat. A punctat de trei ori prin „Găniţă", Ţucudean şi Păun, fără să forţeze. Există şi o veste proastă pentru roş-albi: Alexe a ieşit de pe teren, în minutul 55, accidentat destul de grav. Ciobotariu a folosit formula: Naumovski - Scarlatache, Luchin, Grigore, Diabate (Muşat 76) - Rus (Bakaj 64), Pătraşcu, Stoica, Alexe (Păun 55) - Ţucudean, L. Ganea.