Poli Timişoara joacă din nou cu Arieşul Turda după 30 de ani!

0
Emeric Dembrovschi

Poli Timişoara şi Arieşul Turda se vor întâlni în această săptămână în Liga a II-a. Deşi cele două echipe nu s-au întâlnit niciodată în campionat, Poli Timişoara - Arieşul Turda era o dispută uzuală în cadrul Cupei României.

Prima oară, în 1961, atunci când Turda reuşea o victorie mare în faţa Ştiinţei, la Oradea, scor 2-1, în sferturile de finală a competiţiei. De altfel, ardelenii aveau să dea peste cap orice calcul şi să câştige trofeul, deşi evoluau într-o ligă înferioară. Două decenii mai târziu, cele două formaţii s-au întâlnit în aceeaşi competiţie, însă în semifinale. Într-un joc disputat la fel ca şi în 1961, la Oradea, Poli a reuşit să-şi ia revanşa, învingându-i pe cei de la Sticla Arieşul Turda cu 2-1. Liţă Dumitru a deschis scorul pentru "studenţi" în minutul 3, însă Şipoş a egalat pentru divizionara "C" cinci minute mai târziu. Leonida Nedelcu avea să stabilească scorul final în minutul 25 şi să îşi califice echipa în cea de-a patra finală de Cupă din istorie.

Iată şi cele două echipe care au evoluat la ultima întâlnire dintre Poli şi Arieşul, pe 20 mai 1981:

Poli Timişoara: Suciu - Nadu, Păltinişanu, Şerbănoiu, Vişan - Manea, Dumitru (74, Dembrovschi), Vlătănescu - Anghel, Nedelcu, Palea.

Sticla Arieşul Turda: Vlad - Bâlă, Luduşan, Şumfălean, Hexan - Şipoş, Goştilean (42, Naghi), Taşnadi - Podar (84, Botezan) - Paşca, Bakoş.

SURSA: banatsport.ro