Planeta “vişinie” s-a scufundat la Varşovia!

0
Faza eliminării lui Alexa

Rapid a făcut la Varşovia cel mai bun meci al său din această campanie europeană, dar asta nu i-a fost de ajuns.

Răzvan Lucescu a început cu un prim 11 foarte ofensiv, care i-a sufocat pe polonezi, a avut la un moment dat 10-0 la cornere, iar în primele 25 de minute, careul românilor a rămas necălcat. Câteva greşeli au spulberat însă perspectiva victoriei. Prima a fost titularizarea lui Drăghia, al treilea portar al echipei, în detrimental lui Straton, goal-keeperul de 21 de ani fiind depăşit de miza meciului. A doua greşeală a făcut-o Alexa care a luat două galbene în 26 de minute şi şi-a lăsat echipa în inferioritate într-un moment când era pe val şi lumea aştepta golul.
Din cauza lui, giuleştenii s-au stins pentru o perioadă şi s-au văzut nevoiţi se se reorganizeze. Au scăpat cu 0-0 la pauză, dar imediat după reluare, Radovic, care înscrisese şi la Bucureşti, a marcat. Treziţi la realitate, rapidiştii au jucat curajos, au ratat ocazii uriaşe şi au egalat prin Teixeira aprinzând speranţa unui rezultat pozitiv. Drăghia a comis-o însă copilăreşte, Radovic a făcut 2-1 şi filmul s-a rupt. Golul de 3-1, din prelungiri, nici n-a mai contat. Rapid era oricum afară din Europa iar George Copos are din nou ocazia să anunţe că se scufundă planeta.