Paciencia: "Nu am desconsiderat-o pe FC Vaslui"

0
Domingos Paciencia

Tehnicianul formaţiei Sporting Lisabona, Domingos Paciencia, a declarat după înfrângerea, cu scorul de 1-0, din meciul cu FC Vaslui, că nu a desconsiderat gruparea vasluiană, ci a tratat-o ca pe o echipă valoroasă, însă aceasta a reuşit să îşi impună tactica la Piatra Neamţ.

"Indiferent de rezultat, trebuie să ne gândim că este înfrângere. Am intrat destul de greu în joc şi ne-am adaptat la fel de greu la condiţiile jocului. S-a accidentat foarte repede un jucător de-al nostru (n.r. - Rinaudo) şi am primit un gol dintr-o fază fixă, după care am controlat jocul, am încercat să construim, dar Vasluiul a contracarat. În prima repriză a fost mai greu, însă în repriza a doua am reuşit să ne revenim şi să ne creăm ocazii de gol. Vaslui şi Lazio sunt două echipe bune. Vaslui ar putea să aibă prima şansă de calificare, având în vedere că joacă acasă. Vasluiul este o echipă bună, nu am desconsiderat-o, am tratat-o ca o echipă valoroasă şi a reuşit să-şi impună tactica în acest meci", a spus Paciencia.