Oţelul a bătut Unirea cu 4-1 şi e noul lider al Ligii I

0

Oţelul Galaţi a învins pe teren propriu, scor 4-1 (1-1), pe Unirea Urziceni deşi din minutul 37 al partidei a evoluat cu un om mai puţin pe teren după eliminarea lui Laurenţiu Iorga. În urma acestui succes, gălăţenii au devenit liderii clasamentului, având 16 puncte.

Pentru Oţelul Galaţi au marcat Viglianti '5, 70, şi Giurgiu '60, '90, în timp ce pentru Unirea Urziceni a înscris, din penalti, Dinu Todoran.

Din minutul 37 al meciului, Oţelul Galaţi a evoluat în inferioritate numerică după ce mijlocaşul Laurenţiu Iorga a primit direct cartonaş roşu pentru un fault asupra lui Muşat.

1-0: Viglianti a deschis scorul pentru Oţelul Galaţi printr-un şut, din interiorul careului, la colţul lung al porţii apărate de Bălgrdean.

1-1: Dinu Todoran a egalat situaţia pe tabelă transformând un penalti obţinut după un fault al lui Râpă asupra lui Rusescu.

2-1: Oţelul a preluat conducerea prin reuşita lui Giurgiu, acesta şutând plasat, din interiorul careului, în vinclul porţii ialomiţene.

3-1: Viglianti a majorat scorul printr-o lovitură de cap, de la marginea careului mic, după o respingere a lui Bălgrădean.

4-1: Giurgiu a stabilit scorul final printr-un lob de la aproximativ 40 de metri, după ce Bălgrădean, ieşit din poartă, a respins tot o pasă a mijlocaşului gălăţean.

Oţelul Galaţi: 12. Grahovaci - 3. Râpă, 18. Sg. Costin, 30. Perendija, 23. Sălăgeanu - 26. I. Neagu (5. Petean '89) , 29. Giurgiu - 7. L. Iorga, 37. Viglianti, 14. S. Ilie (8. Antal '56). 32. Borbely (10. G. Paraschiv '46). Antrenor: Dorinel Munteanu.

Unirea Urziceni: 1. Bălgrădean - 8. Muşat, 24. Maftei, 16. E. Nicu, 6. Muzac - 15. Todoran - 22. Semedo (11. Arm. Karamyan '78) , 10. Pădureţu, 14. Rusescu, 20. Toşca (21. F. Matei '64) - 9. Bâtfoi (7. Văduva '59). Antrenor: Octavian Grigore

Cartonaşe galbene: Neagu '20, Viglianti '37 / Muşat '44

Cartonaş roşu: L. Iorga '37.

Arbitri: Andrei Chivulete (central) - Adrian Vidan, Sebastian Stoianov (asistenţi) - Bogdan Hanceariuc (rezervă). Observatori: Corneliu Fecioru, Nicolae Pantea.

Meciul a fost urmărit de aproximativ 5.000 de spectatori.