O victorie ANTALogică

0

O mare performanţă se atinge şi cu mult noroc. Oţelul aleargă spre primul titlu de campioană din istorie, iar, cel puţin aseară, moldovenii s-au logodit cu Zeiţa Fortuna.

Echipa de la malul Dunării s-a strecurat în clasament între Timişoara şi Vaslui, chiar înaintea derby-ului dintre cele două adversare. Într-o deplasare grea, pe terenul campioanei en-titre, CFR Cluj, Oţelul şi-a arătat, totuşi, limitele. În prima repriză, gălăţenii au ţinut gazdele departe de poarta lui Grahovac, însă jocul s-a „înecat" la mijlocul terenului.

Pena a încercat să îmbrace rolul vedetei, însă mingile coechipierilor nu prea l-au ajutat. Fără strălucire şi fără inspiraţie, cele două echipe au cam plictisit prin impotenţa lor. Nici repriza secundă nu a fost mai vioaie, însă s-a văzut o oarecare urmă de obligaţie din partea gălăţenilor pentru a insista pe faza ofensivă. Iar izbăvirea a venit în minutul 81, după un gol antologic marcat de Antal: un voleu din lateral dreapta, în plasa laterală, fără preluare. CFR n-a fost în stare să ofere nicio replică, iar Oţelul s-a impus cu 1-0, încăpăţânându-se să rămână în lupta pentru titlu.

Faze suspecte de penalty

În minutul 44, după o „foarfecă" a lui Antal, balonul a lovit mâna lui Panin, aflat în careu. Centralul Cristi Balaj n-a dictat însă penalty pentru Oţelul. Apoi, în minutul 55, după o pasă către portar a unui gălăţean, Bastos a urmărit balonul, care a fost degajat în lateral de Grahovac. Totuşi, reluările au demonstrat că goalkeeper-ul Oţelului a lovit şi piciorul fotbalistul CFR-ului. Din nou, Balaj a rămas impasibil, lăsând jocul să curgă.

CFR Cluj: Mincă - Panin (Batin 84), Cadu, Diogo, Rada - Kivuvu (S. Buş 46), Sare - Kone, Peralta, Nicoară - Bastos (Hora 63). Antrenor: Alin Minteuan
Oţelul Galaţi: Grahovac - Râpă, Perendija, Costin, Iorga (L. Buş 79) - Antal, Giurgiu, Ibeh, Filip - Ilie, Pena (Punosevac 90). Antrenor: Dorinel Munteanu
Gol: Antal 81
Stadion „Constantin Rădulescu": 4.000
Arbitru: Cristi Balaj