Marius Lăcătuş: "Ne trebuie neapărat o victorie!"

0

Antrenorul echipei FCM Târgu-Mureş, Marius Lăcătuş, a declarat, după remiza din meciul cu Voinţa Sibiu, scor 0-0, că elevii săi au făcut o primă repriză modestă, dar formaţia sa merita să câştige acest joc.

"În prima repriză nu am reuşit să punem în pericol poarta adversă aproape deloc, am avut o primă repriză mediocră, o repriză în care le-am dat posibilitatea adversarilor să joace ce şi-au dorit ei. A doua repriză a fost mai bună, am ajuns în situaţii destul de bune de a marca. Din păcate, soluţia care s-a ales la finalizare nu a fost cea mai bună. După aspectul jocului şi ocaziile pe care le-am avut în a doua repriză, trei-patru situaţii foarte bune, poate meritam cele trei puncte. Dar sper ca pe viitor în momentele-cheie, când ajung în faţa porţii, jucătorii să aleagă soluţia cea mai bună şi să ne bucurăm că am reuşit să înscriem goluri, care să ne aducă puncte cât mai multe în clasament decât ce am acumulat în cele două etape care s-au disputat până acum", a spus Lăcătuş. Tehnicianul a afirmat că, din pricina zăpezii, jucătorii foarte tehnici pe care îi are la echipă nu au putut face cel mai bun joc. "Dar aceasta a fost vremea şi pentru noi şi pentru ei. Din păcate nu am reuşit să acumulăm cele trei puncte şi nu este deloc bine în ceea ce priveşte moralul jucătorilor şi tot ceea ce înseamnă linişte pentru a putea pregăti următoarele jocuri. Sper să trecem peste acest lucru şi să obţinem prima victorie la următorul meci pe care îl avem în campionat", a precizat Lăcătuş.