Rapidul, victorie în genunchi la Ceahlăul

0

Rapid a trecut cu greu de Ceahlăul Piatra Neamţ, o nou-promovată, scor 2-1. Totuşi, Lucescu are motive să fie mulţumit de rezultat, în contextul în care giuleştenii au doar un eşec de la începutul sezonului, cu Universitatea Cluj.

Startul de joc a fost unul de excepţie pentru trupa lui Lucescu. După un fault la Ştefan Grigorie în suprafaţa de pedeapsă, rapidiştii au beneficiat de un penalty, marcat de Herea. Era minutul 7, iar giuleştenii au forţat şi mai mult, iar acest lucru s-a văzut, pentru că până la pauză aveau deja un avantaj confortabil de 2-0, Surdu fiind cel care a punctat pentru Rapid. Relaxaţi însă după pauză, bucureştenii şi-au făcut singuri finalul de meci cu emoţii, Barna marcând pentru gazde. Coman a făcut minuni între buturi, respingând un şut al lui Gafiţa pe care scria gol în minutul 89! Nervos de jocul echipei şi nemulţumit de prestaţia arbitrului Unimătan, Lucescu a făcut scandal, iar finalul de meci l-a văzut din tribună!