Se văd grupele Ligii Campionilor! CFR Cluj a bătut-o pe Basel cu 2-1!

0
Sougou (al doilea din stânga)

În play-off-ul Ligii Campionilor, CFR Cluj a scos un rezultat uriaş pe terenul lui Basel, câştigând cu 2-1, prin golurile lui Sougou.

“Faţă de meciurile din 2010, Basel e o echipă mai slabă, iar CFR Cluj una mai bună”. Nici c-am fi avut motive să-l credem pe Cadu după o primă repriză în care vârful elveţian Streller l-a învârtit pe Rada ca pe titirez. Fundaşul nostru l-a pus în cap în careu, mulţumim domn’ arbitru!, şi l-a mai scăpat de două ori din ochi pe atacantul lui Basel. Pe finalul primei reprize, Marco Streller nu a mai iertat: corner, recentrare Dragovici şi şut în vinclu, imposibil de apărat. Între timp, doar un “trasor” al lui Kapetanos din careu (42), puţin peste, ne-a creat iluzia că CFR poate să mişte ceva în meci

Repriza a doua a început cu Felgueiras în rol de salvator pentru fundaşii adormiţi ai clujenilor, portarul având o dublă intervenţie la şuturi din apropierea porţii. Şi când CFR-ul părea în corzi, un contraatac ne-a adus un gol nesperat: Bastos a înşirat câţiva adversari la mijlocul terenului şi a mai avut puterea să găsească şi o pasă luminoasă pentru Sougou. Senegalezul a punctat cu sânge rece şi deja meciul era în altă lumină.

Am fi zis că e bun şi un 1-1, şi aşa se gândea probabil şi Andone când l-a introdus pe teren pe Gabi Mureşan, cu gândul să distrugă atacurile elveţiene. Numai că tocmai Mureşan a dat o pasă de gol către acelaşi Sougou. Senegalezul a şutat violent sub bară, 2-1 pentru CFR! Credeau că le-au văzut pe toate elveţienii, numai că Sougou nu-şi terminase recitalul şi a mai “pocnit” şi bara în minutul 85!

Cum era CFR să piardă meciul la “masa verde”

Pare incredibil pentru acest nivel, dar CFR Cluj ar fi putut să piardă meciul la “masa verde”. Felice Piccolo a fost trecut iniţial pe lista rezervelor, însă el nu avea drept de joc. Supendat trei etape după “roşu” primit în meciul cu Basel din 2010, Piccolo a stat de atunci doar un meci, cel cu AS Roma. Clujenii au crezut că el şi-a ispăşit şi restul suspendării, pentru că nu l-au folosit cu Slovan Liberec. Pentru aceasta însă, fundaşul ar fi trebuit să fie trecut pe lista trimisă la UEFA cu jucătorii din lot. În orice caz, Piccolo a fost retras în ultima clipă de pe banca de rezerve, iar Andone a început meciul cu doar şase jucători de schimb. Dacă italianul ar fi fost folosit, ceea ce era destul de probabil în condiţiile evoluţiei lui Rada, clujenii pierdeau meciul la masa verde. În această situaţie se află şi Maftei. El are o suspendare de trei meciuri de când era la Urziceni şi abia aseară şi-a “şters” o partidă fără drept de joc. Dacă ar fi fost pus pe lista UEFA înaintea meciului cu Liberec, Maftei era apt pentru returul cu Basel.

FC Basel: Sommer – Steinhofer, Sauro, Dragovici, Park – Cabral, Diaz – Degen (F. Frei 71), Salah, Stocker (A. Frei 80)– Streller. Antrenor: Heiko Vogel

CFR Cluj: Felgueiras – Ivo Pinto, Cadu, Rada, Camora – Godemeche (Mureşan 67), Sare – Bastos, Sougou, Rui Pedro (Nicoară 71) – Kapetanos (Ronny 50). Antrenor: Ioan Andone

Goluri: Streller 44 / Sougou 66, 71

Stadion St. Jacob Park: 30.000

Arbitru: Jonas Eriksson (Suedia)