Remiză cu scântei

0

FC Timişoara şi CFR Cluj au terminat la egalitate o partidă în care bănăţenii au fost privaţi de un penalty în primul minut de joc şi au reuşit să înscrie la ultima fază. Înfrângerea ruşinoasă a Stelei din Giuleşti le-a dat parcă aripi elevilor lui Ioan Ovidiu Sabău, care s-au năpustit din prima asupra porţii lui Nuno Claro.

Alexa: „Dacă CFR trebuie să ia titlul, să ni se spună şi nouă, să nu mai jucăm”

Click AICI pentru declaraţiile celor doi antrenori la finalul partidei.

La primul atac al gazdelor, portarul „feroviarilor" l-a secerat în careu pe Mansour, dar Augustus Constantin s-a făcut că nu vede şi n-a acordat lovitura de pedeapsă cuvenită. Contra l-a încercat şi el pe Nuno Claro cu un şut plasat, dar portughezul a avut şi de această dată un reflex de zile mari. Acelaşi Mansour şi-a încercat din nou norocul în două rânduri, dar de fiecare dată portarul CFR-ului a fost la post.

La reluare, Deac a deschis scorul la prima ocazie adevărată a clujenilor, în timp ce timişorenii au continuat festivalul ratărilor, lovitura de cap a lui Mansour fiind scoasă de pe linia porţii de Cadu. Finalul de meci a fost unul dramatic. Nuno Claro a fost eliminat, iar poarta oaspeţilor a fost apărată de Cadu în ultimele minute. Fundaşul a reuşit să respingă spectaculos şutul lui Sepsi din prelungiri, dar n-a mai avut ce face la lovitura de cap a lui Alexa din minutul 90+8!

Mai pot să piardă un meci

În acest moment, clujenii au patru puncte avans în faţa Stelei, dar şi avantajul meciurilor directe. Astfel, din cele şase meciuri rămase, CFR-ul îşi permite să piardă unul în condiţiile în care Steaua bate tot. Clujenii mai au de jucat cu Unirea Alba Iulia (acasă), Astra (deplasare), FC Vaslui (a), Universitatea Craiova (d), Internaţional Curtea de Argeş (a) şi Ceahlăul (d).

FC Timişoara 1
Taborda - Bonfim, Nibombe, Cisovsky, Sepsi - Contra, Bourceanu (82 Cl. Ionescu), Alexa, Curtean (75 Magera) - D. Goga (75 Cociş), Mansour Antrenor: Ioan Ovidiu Sabău

CFR Cluj: 1
Nuno Claro - Panin (83 Tony), Cadu, Piccolo, Leo Veloso - G. Mureşan, Bottone - Deac, Peralta (70 Alcantara), Culio - Traore (46 Bud) Antrenor: Andrea Mandorlini
Goluri : Deac 56 / Alexa 90+8
Eliminat: Nuno Claro 87
Stadion „Dan Păltinişanu": 12.000
Arbitru: Augustus Constantin

Filmul meciului:

Final de partidă. Timişorenii egalează in extremis după o partidă pe care au controlat-o în mare parte. CFR Cluj face un pas important spre titlu.

Min. 90+7: GOOOL Poli! Corner executat de Contra, iar Alexa trimite cu capul în plasă

Min. 86: portarul ardelenilor, Nuno Claro, vede al doilea cartonaş galben şi este eliminat. CFR a făcut toate schimbările, aşa că în poartă intră Cadu

Min. 83: Contra execută o lovitură liberă la colţul lung, puţin pe lângă poartă

Min. 82: ultima înlocuire şi la oaspeţi, iese Panin, intră Tony

Min. 81: ultima schimbare pentru alb-violeţi, intră Claudiu Ionescu în locul lui Bourceanu

Min. 77: Mansour pătrunde în careu pe dreapta şi şutează de la 14 metri, mingea este deviată de un adversar şi trece puţin peste poartă

Min. 74: dublă schimbare la gazde, au ieşit Goga şi Curtean, au intrat Magera şi Cociş

Min. 70: a doua schimbare la CFR, iese Peralta, intră Alcantara

Min. 66: lovitură liberă pentru CFR de la 16 metri, execută în forţă Mureşan, însă zidul deviază în corner

Min. 57: Sepsi centrează de pe stânga, Mansour trimite mingea cu capul, cu pământul, peste Nuno Claro, însă Cadu scoate de pe linia porţii

Min. 55: GOOOL CFR! Mureşan încearcă un şut de la mare distanţă, mingea deviată ajunge la Deac, acesta îl driblează şi pe Taborda şi înscrie dintr-un unghi aproape imposibil

Min. 47: şut bun al lui Deac, din afara careului, Taborda respinge în corner

Min. 46: a început mitanul secund. O primă schimbare la CFR, Cristi Bud în locul lui Lacina Traore

Finalul primei reprize. Evoluţie mult îmbunătăţită a timişorenilor faţă de etapele precedente, însă fără rezultat, cel puţin momentan, pe tabela de marcaj. De partea cealaltă, CFR nu a avut nicio ocazie majoră şi arată ca o echipă care s-ar mulţumi şi cu un egal.

Min. 43: şut de la 40 de metri al lui Ciskovsky, cu pământul, Nuno Claro scoate în corner

Min. 35: jocul s-a echilibrat, fără ocazii mari de poartă pentru niciuna dintre echipe în ultimele zece minute

Min. 25: fază excelentă de atac a timişorenilor, finalizată cu o lovitură de cap a lui Mansour, însă portarul clujenilor scoate mingea de la vinclu

Min. 17: Alexa şutează de la peste 20 de metri, puţin peste poartă

Min. 15: după un sfert de oră de protest prin tăcere la adresa evoluţiei echipei, suporterii timişoreni au început să cânte, aprinzând zeci de torţe

Min. 13: Sepsi luptă eroic pe stânga şi reuşeşte să centreze în careu, de unde Mansour reia cu capul, din plonjon, însă pe lângă poartă

Min. 8: Traore şutează de la marginea careului, pe lângă bară

Min. 6: Contra execută lovitura liberă, iar Nuno Claro respinge cu greu

Min. 5: Cadu vede cartonaşul galben pentru un fault din spate la Mansour

Min. 2: Mansour este busculat în careu de Nuno Claro, însă arbitrul Augustus COnstantin consideră că faza a fost regulamentară

Min. 1: a început partida. În tribune sunt aproximativ 10.000 de spectatori

Înaintea fluierului de start, baschetbaliştii de la BCM Elba Timişoara au prezentat în aplauzele spectatorilor trofeul Cupei României câştigat acum o săptămână. Fanii din Peluza Sud au afişat mesajul "Băieţii adevăraţi au adus Cupa în Banat / Indolenţii vor bani după un alt sezon ratat", aluzie la faptul că baschetbaliştii au reuşit această performanţă fără a fi plătiţi de aproape jumătate de an, în timp ce jocul fotbaliştilor lasă de dorit, deşi au toate condiţiile.

Iată echipele de start ale celor două formaţii:

POLI:
Taborda - Bonfim, Nibombe, Cisovsky, Sepsi - Contra, Alexa, Bourceanu, Curtean - Goga, Mansour.

CFR:
Nuno Claro - Panin, Cadu, Piccolo, Veloso - Bottone, Mureşan, Peralta, Deac - Culio, Traore.

Neluţu Sabău a avut cuvinte de laudă pentru adversarul de azi. „E o echipă foarte echilibrată. Orice jucător iese poate fi înlocuit. Înseamnă că sunt de valori apropiate. E o echipă bună, printre favoritele la câştigarea campionatului. Şi Vasluiul, Urziceniul, sunt 7-8 echipe... Ritmul campionatului românesc a crescut foarte mult. Echipe instruite, pregătite bine fizic, aşezate bine în teren tactic. Campionatul a crescut foarte mult, este destul de greu. Şi jucătorii care se întorc la noi au probleme de acomodare, de ritm. Se investeşte, tactic se lucrează foarte mult”, a spus antrenorul timişorenilor.

Chestionat de jurnalişti, Ioan Ovidiu Sabău nu a dorit să vorbească prea mult despre viitor, preferând să se concentreze la partida din această seară. „În momentul în care se termină campionatul, se analizează şi fără ca eu să fiu de acord nu o să mai vină niciun jucător. Asta va fi condiţia cea mai importantă pentru mine. A fost un an în care am venit, s-au acceptat toate lucrurile, dar din vară trebuie să fiu eu de acord. Nici nu m-am gândit cine va pleca, cine va veni. Depinde foarte mult şi de ce se va întâmpla, pe ce loc se va clasa echipa”, a mărturisit tehnicianul alb-violeţilor.