Poli Timişoara - MyPa 3-3 / Miracol alb-violet

0

Antrenorul Vladimir Petrovici a avut dreptate când şi-a avertizat elevii să nu trateze de sus adversarul. Bănăţenii s-au văzut conduşi cu 3-0 după 25 de minute de joc, însă au demonstrat o capacitate extraordinară de a reveni în joc, aducând scorul la 3-3 pe final şi calificându-se în play-off-ul Liga Europa.

Zicu: "Mă bucur că am dat gol, dar mai mult mă bucur că ne-am calificat"

Click AICI pentru reacţiile celor implicaţi, la finalul meciului!

Final de partidă. Întreg stadionul a răsuflat uşurat după fluierul final al arbitrului. Axente, Zicu şi Cisovsly au semnat revenirea bănăţenilor. Publicul a izbucnit în urale când crainicul stadionului a anunţat scorul la pauză în partida dintre Hajduk Split şi Dinamo, 3-0.

Min. 90+3: cartonaş galben pentru Mansour

Min. 90+3: şi Taborda vede cartonaşul galben pentru tragere de timp

Min. 90+2: centrare Sepsi, cap Goga, portarul reţine balonul

Min. 90+1: GOOOOOOL Poli! o fasă prelungită de atac a timişorenilor se concretizează cu un gol al lui Cisovsky, cu capul, din centrarea lui Mansour

Min. 90: timişorenii lasă spaţii largi în apărare, iar Votinov şutază pe lângă poartă din poziţie ideală

Min. 89: ultima schimbare la oaspeţi, iese Ricketts, intră Kurittu

Min. 88: Goga încearcă un şut de la distanţă, peste poartă

Min. 84: Contra centrează de pe dreapta, Axente trimite încet spre paortă, iar un fundaş scoate de pe linia porţii

Min. 80: GOOOL Poli! Ianis Zicu debutează cu gol la Poli, înscriind cu un voleu excelent de la 14 metri, lateral stânga

Min. 79:  Goga centrează bine de pe stânga, dar Mansour ratează de puţin întâlnirea cu balonul, la colţul lung

Min. 77: Taborda iese greşit la o minge lungă, Ricketts ajunge înaintea lui la balon, însă trimite pe lângă poartă

Min. 73: înlocuire la MyPa, Benevides în locul lui Oksanen

Min. 72: a doua schimbare la Poli, iese Magera, intră Mansour

Min. 67: cartonaş galben Cosmin Contra

Min. 62: cartonaş galben pentru Okkonen, după un fault la Contra

Min. 57: schimbare şi la oaspeţi, a intrat Lindberg în locul căpitanului Aho, accidentat

Min. 57: Zicu îşi face debutul la Poli, intrând pe teren în locul lui Tameş

Min. 56: timişorenii atacă în continuu - un şut al lui Goga este respins cu dificultate de portar

Min. 52: GOOOL Poli! Combinaţie de efect în careu între Tameş, Magera şi Goga, ultimul trimite balonul în bară, însă Axente este pe fază şi înscrie

Min. 51: şut al lui Alexa de la 22 de metri, mingea loveşte bara şi iese în aut de poartă

Min. 46: a început repriza secundă, cu o schimbare la Poli, Bourceanu în locul lui Dukici. Noul intrat joacă la mijloc, iar Cosmin Contra a trecut fundaş dreapta

Finalul primei reprize. Fluierăturile tribunei însoţesc cele două echipe pe drumul spre vestiare. Bănăţenii au o misiune dificilă în repriza a doua, fiind nevoiţi să înscrie de cel puţin trei ori pentru a se califica în play-off-ul Ligii Europa

Min. 44: primul cartonaş galben al partidei este văzut de Alexa, pentru o simulare la 20 de metri de poarta adversă

Min. 42: Goga pătrunde pe stânga şi şutează, balonul trece pe lângă poartă

Min. 37: şut din vole al lui Goga, de la 18 metri, mingea deviată de un fundaş trece puţin pe lângă poartă

Min. 31: două ocazii mari în aceeaşi fază pentru Poli - şutul lui Axente este respins greu de portar, în lateral, iar apoi Tameş şutează din unghi şi acelaşi Kuismala boxează în corner

Min. 29: ocazia mare pentru Alexa, care este blocat de portar după o pătrundere în forţă

Min. 27: lovitură liberă executată de Contra de la 20 de metri, puţin pe lângă poartă

Min. 25: Gol MyPa! O minge lungă din propria jumătate îl găseşte ideal pe Ricketts, care îl depăşeşte în viteză pe Cisovsky şi înscrie pe sub Taborda

Min. 20: GOL MyPa! Timişorenii nu reuşesc să respingă mingea din careul mic, după un corner, iar Ricketts profită şi înscrie

Min. 18: GOL MyPa! Taborda respinge cu capul de la marginea careului mare, mingea ajunge la Ajala, care trimite în plasă

Min. 16: ocazie şi pentru MyPa - Ricketts pătrunde spre poartă, talonat de Cisovsky, şutează de la 11 metri, dar Taborda respinge

Min. 11: prima ocazia a timişorenilor - Dorin Goga duce mingea de pe stânga pe dreapta, la 16 metri, şi şutează în dreapta portarului, puţin pe lângă bară

Min. 6: timişorenii controlează partida, însă nu şi-au creat ocazii periculoase până acum

Min. 1: a început partida, cu posesia finlandezilor

Iată formaţiile de start ale celor două echipe:

Poli: Taborda - Dukici, Mera, Cisovsky, Sepsi - Contra, Alexa, Tameş, Goga - Magera, Axente.

MyPa: Kuismala - Hietanen, Aho, Uimaniemi, Timoska - Okkonen, Aijala, Okksane, Saxman - Ricketts, Votinov.

La meci asistă şi echipa de baschet feminin U18 a României, care participă în aceste zile la Campionatul European, Divizia B, disputat la Timişoara.

Pe stadion sunt, cu 10 minute înainte de startul partidei, doar aproximativ 3.000 de spectatori. Directorul executiv al clubului alb-violet, Gheroghe Chivorchian, anunţase că se vânduseră aproape 5.000 de bilete, cu o zi înainte de meci.

Partida din această seară este văzută de timişoreni mai mult ca un antrenament foarte serios în vederea întâlnirii de duminică cu campioana CFR Cluj. Jucătorii timişoreni încearcă să se concentreze la meciul cu finlandezii, deşi gândurile li se îndreaptă mai mult spre derby-ul cu „feroviarii”.

Alexandru Curtean este prudent în privinţa întâlnirii cu finlandezii, considerând că o calificare uşoară i-ar avantaja pe timişoreni în perspectiva meciului cu CFR Cluj, programat duminică. „Cred că principalul obiectiv este să ne facem un meci uşor, pentru că duminică jucăm cu CFR-ul. Aş vrea să marcăm cât mai mult. Au fost două meciuri cu două penaltyuri date uşor, care au contat în rezultatul final. Noi trebuie să trecem peste orice”, a spus mijlocaşul alb-violet.

În proporţie de 99% calificaţi după victoria din Finlanda, dar şi datorită diferenţei de valoare fotbalistică dintre cele două ţări, alb-violeţii îşi vor afla adversarul din play-off-ul Ligii Europa mâine după-amiază.

Rămâneţi pe www.adevarul.ro pentru amănunte live de la stadionul "Dan Păltinişanu" şi pentru a urmări desfăşurarea partidei în format "livetext"!