LIVE TEXT : FC Vaslui - Rapid 1-0. FINAL. Rapid, tot mai departe de titlu!

0
Wesley Lopez

Vasluienii lui Marius Lăcătuş au reuşit să câştige, la limită, 1-0, meciul cu Rapid, şi se menţin în continuare în plasa liderului CFR Cluj. Moldovenii sunt la două puncte în urma ardelenilor, în vreme ce rapidiştii coboară până pe locul şapte, la cicni puncte de lider. Fotbaliştii lui Nae Manea sunt la a doua înfrângere consecutivă.

FLUIER FINAL!  FC VASLUI -RAPID 1-0

MIN 90. Lovitură liberă periculoasă a vasluienilor. Un corner scurt, pe  care gazdele vor să-l speculeze la maximum. Vasluienii ţin de minge cât mai mult. De la margine se arată 3 minute de prelungire.

MIN 85. Schimbare la Vaslui. Iese Gerlem, intră Milisavljevic.

MIN 83. Rapidiştii presează din ce în ce mai mult poarta lui Kuciak, însă nu reuşesc să spargă barajul format de fundaşii moldoveni.

MIN 78. Schimbare la Rapid. Iese Ioniţă, intră Gauracs.

Min 75. Rapidiştii marchează, însă arbitrul asistent ridică fanionul pe motiv de ofsaid. "Centralul" anulează golul.

MIN 72 Schimbare la SC Vaslui: Intră Delgado, iese L. Sânmărtean.

MIN 65. Schimbare la RAPID. IESE GRIGORIE, INTRĂ CESINHA

MIN 60. Lazăr şutează periculos după o deviere a lui Ciz.

MIN 52. Schimbae la FC Vaslui. Hugo Luz iese, accidentat, intră Dinu Sânmărtean

Min 50. Două minute de foc pentru apărarea bucureştenilor. Costly şi Gerlem trec pe lângă gol. Rapidiştii răsuflă uşuraţi.

MIN 48. Gerlem a fost la un pas să părăsească jocul, în urma unei accidentări stupide la încheietură. Medicii vasluieni i-au aplicat un bandaj, iar fotbalistul continuă partida

S-A RELUAT JOCUL.

SCHIMBARE LA RAPID: Iese Matic, întră Răduţă

PAUZĂ LA VASLUI.

MIN 38 Hugo Luz intervine în faţa lui Grigorie şi opreşte o centrare periculoasă a rapidiştilor

MIN 35. Rapidiştii presează din ce în ce mai mult, însă mijlocaşii şi fundaşii lui Lăcătuş fac faţă cu brio iureşului giuleştean.

A trecut  jumătate de oră din meciul de la Vaslui. Gazdele conduc cu 1-0

MIN 26 Spadacio bate o noua lovitura libera de la distanta, dar trage in Gladstone si Kuciak retine.

MIN 15. Se duc bătălii grele la mijlocul terenului. Ioniţă este faultat de Pavlovici, dar arbitrul îl iartă şi sârbul scapă fără cartonaş

MIN 10. Lovitură liberă executată periculos de Spadacio. Mingea este bălbăită în careu de apărarea vasluienilor, dar Herea nu reuşeşte să profite.

MIN 9. Costly încearcă să păcălească apărarea rapidistă, dar este suprins în ofsaid.

MIN 6. GOOOOOOOOOOL VASLUI. Gerlem centrează, Papp, liber în careu, reia fără emoţii.

A ÎNCEPUT PARTIDA. Rapidiştii au primul atac.

FC Vaslui: Kuciak, Hugo Luz, Gladstone, Papp, Milanov, Gerlem, L. Sânmărtean, Pavlovici, Zmeu, Costly, Wesley .

Rapid : Bornescu, Helder, M. Constantin, Ad. Iordache, Ciz, Şt. Grigorie, Matici, Spadacio, C. Lazăr, Herea, Al. Ioniţă .

Fotbaliştii lui Nae Manea nu mai au voie să facă paşi greşiţi în campionat, după ce în etapa trecută au pierdut trei puncte acasă, contra Astrei.

"Este un joc foarte important şi va fi foarte disputat, ţinând cont de situaţia din clasament şi valoarea loturilor celor două echipe. Sper să nu repetăm evoluţia de acum o săptămână, cu Gloria Bistriţa. Totul depinde de efortul pe care îl vor depude jucătorii mei", a explicat antrenorul Vasluiului, Marius Lăcătuş.

Înainte de acest joc, ambele echipe au acumulat câte 38 de puncte, Rapidul ocupă locul şase, iar adversarii lor din această seară sunt pe şapte.

Arbitri: Robert Dumitru (centru) - Mugurel Velicu, Vladimir Urzică (asistenţi) - Bogdan Hanceariuc (rezervă).

Palmares general: 9 1 3 5 10-16.

Primul meci: 0-1, la Vaslui, la 6 octombrie 2005.