CFR Cluj -FC Basel 2-1. Debut senzaţional al lui Cîrţu pe banca clujenilor (Filmul meciului)

0

CFR Cluj a învins cu scorul de 2-1 pe FC Basel, în primul meci al grupei E din Champions League. Elevii lui Sorin Cîrţu au înscris în trei minute cele două goluri, prin Rada şi Traore, în timp ce Stocker a semnat unica reuşită a elveţienilor

La debutul în Liga Campionilor, Sorin Cîrţu a pregătit senzaţional partida cu Basel. Echipa sa a înscris repede şi apoi s-a aparat cu precizie până la final

CFR a făcut 2-0 după doar 12 minute de joc. După aceea, s-a retras şi a încercat să evolueze pe contraatac.

Cu cinci români în primul „11" şi, de asemenea, cu un antrenor autohton pe bancă, echipa de la Cluj chiar a reuşit să trezească sentimente de mândrie în rândurile microbiştilor. Dincolo de „noua" apartenenţă la meleagurile mioritice, CFR a oferit motive de bucurie şi datorită jocului prestat. Pe alocuri, suprinzător. Pentru o echipă care a schimbat tehnicianul cu două zile înaintea partidei şi care a adus destule numei noi în prima formaţie, ardelenii s-au descurcat excelent. Iar începutul meciului a fost furibund!

„Resuscitatul" Rada, oltean de-al lui Cîrţu, a deschis scorul în minutul 7, în urma unei lovituri de cap, la un corner executat de Culio. Adevărul este că marcajul elveţienilor a fost total inexistent, însă asta nu este problema noastră. CFR şi-a făcut treaba, ba mai mult, şi-a îmbunătăţit jocul odată cu trecerea timpului. N-a mai trecut mult, vreo cinci minute, şi echipa care până deunăzi se chinui să dea gol cu Sportul Studenţesc, şi nu reuşea, avea să-şi dubleze avantajul. Tot în urma unei lovituri de cap, şi tot după o pasă excelentă a lui Culio.

Fericitul s-a numit Traore. Clujenii s-au frecat la ochi, au mai privit o dată tabela, au ascultat ţipetele lui Cîrţu de pe bancă, şi s-au retras frumos, în apărare. Nu a fost un pas înapoi prost gândit, pentru că elveţienii nu au găsit culoare spre poarta lui Nuno Claro, iar ardelenii au continuat să deţină controlul asupra partidei, deşi mingea a stat mai mult la oaspeţi. Totuşi, ghinionul şi arbitrul, deoarece prima repriză a fost prelungită nejustificat de mult, au făcut ca Basel să reducă din diferenţă, înainte de pauză, prin Stocker. Repriza secundă le-a aparţinut elveţienilor!

Portarul Nuno Claro a alternat intervenţiile bune cu gafele, în timp ce Clujul a încercat să intre cu mingea la picior în poartă. A rămas însă 2-1, iar „autobaza" lui Cîrţu a debutat cu succes în Europa.

START
Ionuţ Rada a debutat la CFR
Fundaşul stânga al campioanei, Ionuţ Rada, a îmbrăcat pentru prima dată tricoul vişiniu într-un meci oficial de la sosirea sa în Gruia. Fotbalistul a fost adus în vară la CFR, dar nu era deloc pe placul fostului antrenor, italianul Andrea Mandorlini, în mandatul căruia a fost inclus foarte rar în lotul de 18.

ATMOSFERĂ
Record negativ de asistenţă în Ligă
Problemele din ultimul timp ale echipei din Gruia i-au îndeprătat pe suporteri de la stadion. Astfel, aseară, nu au fost decât 11.000 de fani la meciul cu Basel. De altfel, partida a şi stabilit un record negativ pentru clujeni: a fost prima din istoria participărilor CFR-ului în Liga Campionilor care nu s-a jucat cu casa închisă!

PRIMĂ
Au jucat pe 20.000 de euro!
Şefii campioanei au căutat să-i motiveze suplimentar pe elevii lui Sorin Cîrţu. Ardelenii fuseseră anunţaţi că victoriile din grupele Ligii vor fi răsplătite cu câte 10.000 de euro pentru fiecare titular, însă, în cursul zilei de ieri, patronul Arpad Paszkany le-a transmis fotbaliştilor că a dublat primele! Astfel, de acum, trei puncte în Ligă valorează 20.000 de euro, iar egalul 10.000 de euro.

VIP
Paszkany a venit cu iubita
Boss-ul din Gruia a venit la meci cu aproape o oră înainte de start. Arpad Paszkany a fost însoţit, ca de obicei în ultimul an, de iubita sa, Anamaria Feher. Această are 20 de ani fiind cu 20 de ani mai tânără decât finanţatorul clujenilor. Ea a luat loc în loja rezervată patronului, în timp ce Paszkany a trecut puţin pe la vestiare şi le-a urat jucătorilor baftă, înainte ca aceştia să iasă la încălzire.

FILMUL MECIULUI

Fluier final al partidei. CFR cîştigă cu 2-1

Min 94: De Zerbi obţine o lovitură liberă din apropierea tuşei, execută tot el, în braţele lui Costanzo

Min 92: Rada primeşte cartonaşul galben

Se arată patru minute de prelungiri

Min 90: Bate Frei, în zid

Min 89: Lovitură liberă de la 22 de metri pentru elveţieni

Min 87: Cadu intervine excelent prin alunecare la Chipperfield

Min 80: De Zerbi pătrunde, trimite în careu pentru nou-intratul Sforzini, care ratează de puţin întâlnirea cu balonul

Min 79: Ultima schimbare la CFR: Iese Traore şi intră Sforzini

Min 77: Acelaşi Inkoom centrează, Chipperfield trimite cu capul, iar Claro respinge în corner

Min 76: Inkoom trimite pe culoar pentru Frei, Alcantara respinge excelent

Min 70: Ocazie uriaşă pentru CFR. De Zerbi îl deschide excelent pe Culio, portarul elveţian iese greşit, mingea ajunge la Traore, dar fundaşii adverşi resping

Min 69: Shaqiri încearcă o foarfecă laterală de la 0 de metri, balonul trece peste poartă

Min 66: De Zerbi primeşte la centru, îl deschide pe Traore, dar ivorianul este surprins în poziţie de offside

Min 58: Ocazie imensă pentru Basel, după o gafă de începător a lui Claro, Streller trimite spre poarta goală, dar Mureşan se interpune

Min 55; Traore este faultat la 25 de metri de poarta elveţienilor. Abraham primeşte cartonaşul galben

Min 53: Dublă schimbare la CFR. Iese Bastos şi intră de Zerbi, iar locul lui Hora este luat de E. Kone

Min 50: Elveţienii în atac prin Shaqiri, care cere corner după un duel cu Culio, dar se dictează out de poartă

Min 47: GOL FC Basel. Inkoom execută cornerul, iar Stocker înscrie din câţiva metri, complet nemarcat

Min 46: Inkoom centrează, iar Rada acordă corner

Min 45: Execută acelaşi Frei, peste poartă

Min 43: Lovitură liberă pentru oaspeţi, din apropierea colţului careului, centrează Frei, Claro boxează în faţă, mingea rămâne la eleveţieni, care obţin o lovitură liberă de la 16 metri

Min 36: Ocazie mare pentru Basel. Inkoom urcă pe dreapta şi centrează excelent pentru Huggel, care trimite cu capul, dar Claro respinge în corner

Min 30: Lovitură liberă pentru CFR, de la 30 de metri. Execută Mureşan, mult peste poartă

Min 25: Panin vede cartonaşul galben pentru o intrare dură la Streller

Min 21: Dică îl deschide excelent pe Mureşan la marginea careului, mijlocaşul îşi face preluara prea lungă, iar Costanzo iese şi reţine

Min 20: Streller, surprins în poziţie de offside

Min 17: CFR pasează superb, elveţienii resping din nou în corner, dar de data aceasta Basel iese bine din defensivă după executarea fazei fixe

Min 15: Continuă presiunea clujeană. Un nou corner pentru CFR, bate Bastos, dar mingea depăşeşte spaţiul de joc

Min 12: GOOOOOL CFR Cluj. Bastos recuperează o minge la mijlocul terenului, pasează la Culio, acesta scapă de atacul adversarului şi centrează de pe linia de fund excelent, pentru Traore, care înscrie, cu capul

Min 9: GOOOOOOL CFR CLUJ. Culio execută cornerul, Rada se înalţă şi încrie din careul mic

Min 8: Dică este faultat la 30 de metri de poarta adversă, bate Bastos, în zidul elveţian

Min 7: Pe contraatac, Traore primeşte o minge, elveţienii trimit în corner

Min 6: Streller trimite o pasă pe culoar pentru acelaşi Frei, iese Claro şi reţine

Min 4: Execută Frei, resping clujenii

Min 3: Fault pentru elveţieni, de la 35 de metri de poarta lui Claro

A început partida

Suporterii elveţieni au aprins torţe în peluza rezervată oaspeţilor

Echipele şi-au efectuat încălzirea obişnuită dinaintea meciului şi în cinci minute vor ieşi pe gazon pentru începutul partidei

La stadion şi-a făcut apariţia, în jurul orei 20.40 şi finanţatorul clujenilor, Arpad Paszkany

Iată cele două echipe trimise în teren:

CFR Cluj: Claro- Panin, Cadu, Alcantara, Rada- Hora, Emil Dică, Mureşan, Culio- Bastos, Traore

Antrenor: Sorin Cârţu

FC Basel: Costanzo- Inkkoom, Abraham, Atan, Safari. Shakiri, Huggel, Yapi, Stocker- Frei, Streller

Antrenor: Thorsten Fink

Cîrţu a vorbit despre partida din această seară, care va marca debutul său ca antrenor în grupele Ligii Campionilor. „Bineînţeles că am emoţii, dar e ceva normal. Mi-a plăcut participarea jucătorilor la antrenamente. Simt că ei înţeleg importanţa acestei partide. Faptul că avem 13 jucători din lotul care a învins AS Roma, în 2008, reprezintă un plus de omogenitate pentru noi. Eu simt că putem obţine un rezultat bun", a spus „Sorinaccio".

Acesta a făcut şi o analiză a adversarului: „Streller şi Frei sunt doi jucători cu mare experienţă, care vor avea parte de o atenţie specială. Un alt jucător care m-a impresionat este Shaqiri".

Cu o oră şi jumătate înainte de debutul meciului, stadionul este complet gol. Organizatorii speră ca la ora meciului, cel puţin 10.000 de spectatori să fie pe stadion.