Rapidul câștigă la Cluj, cu CFR (Filmul meciului)

0

Rapid a învins la Cluj, pe CFR, prin golul senzațional înscris de Spadacio, în minutul 22. Patronul clujenilor, Arpad Paszkany, a stat pe banca de rezerve, dar nu a reușit să-i motiveze pe jucători pentru a obține trei puncte

Min 81: Ultima schimbare la CFR. Iese Kivuvu și intră Negruț

Min 80: Ocazie mare pentru CFR. Bud se încurcă cu Bastos și niciunul nu reușește să trimită spre poarta Rapidului, din șase metri

Min 79: Mureșan trimite cu capul de la zece metri, reține Straton

Min 78: Iese Duarte și intră Vidanov

Min 77: Rui Duarte urcă, primește de la Grigorie, centrează pentru Cassio, care ratează întâlnirea cu mingea

Min 76: Grigorie șutează, reține Nuno Claro

Min 75: Panin primește galben

Min 74: Bastos execută o lovitură liberă de la 30 de metri, Kivuvu prelungește, iar Straton prinde fără probleme

Min 73: Prima schimbare și la Rapid: Frunză intră în locul lui Herea

Min 71: Schimbare la CFR: iese Kone și intră Batin

Min 71: Gabi Mureșan primește cartonaș galben

Min 66: Execută Spadacio, iar mingea trece puțin peste vinclu

Min 66: Cassio este faultat la 25 de metri de Gabi Mureșan

Min 62: Herea execută, Iar Panin este aproape de autogol. Mingea trece la un metru de bara din stânga lui Claro

Min 61: Ezequias urcă, este faultat de Mureșan la 28 de metri lateral stânga

Min 58: Bastos în driblează pe portarul Straton, dar trimite mult peste poartă din interiorul careului

Min 55: Nicoară primește cartonaș galben pentru un fault la Grigorie

Min 54: Panin centrează în careu, respinge Glauber

Min 53: Hora este înlocuit cu Bud

Min 53: Cadu este avertizat

Min 51: Grigorie centrează în careu, Diogo respinge

La pauză, extrem de nervos, Arpad Paszkany a intrat în vestiar, pentru a-i certa pe jucători după evoluția slabă din prima parte a meciului

S-a reluat partida

Pauză la Cluj. Rapidiștii conduc cu 1-0 după primele 45 de minute, prin reușita lui Spadacio

Min 45: Glauber greșește în propriul careu, mingea ajunge la Bastos, care șutează slab din poziție excelentă, în plasa laterală

Min 44: Buș deviază cu capul pentru Kone, dar ivorianul este suprins în poziție de offside

Min 41: Cesinha trimite peste poarta lui Claro

Min 37: Ezequias este faultat de Kone în colțul careului, iar ivorianul primește cartonașul galben

Min 31: Olberdam vede cartonașul galben

Min 29: Execută Grigorie, în brațele goal-keeperului portughez

Min 28: Kone îl faultează pe Ezequias la 25 de metri lateral stânga de poarta lui Claro

Min 23: Cartonaș galben pentru Ioan Hora

Min 22: GOOOOOOL Rapid. Spadacio reușește o execuție fabuloasă, de la 25 de metri. Mingea atinge transversala și intră în poarta lui Claro

Min 20: Herea cade în careu și cere penalty, dar Colțescu lasă jocul să continue

Min 18: Cei aproximativ 200 de suporteri ai Rapidului crează o atmosferă foarte frumoasă în Gruia, cântând în permanență și aprinzând petarde

Min 16: Kivuvu este blocat în momentul șutului, mingea ajunge la Kone, care șutează defectuos

Min 12: Kone șutează de la 20 de metri, mingea este deviată în corner

Min 8: Buș primește în careu, dar este blocat de fundașii Rapidului. Corner pentru clujeni.

Min 5: Paszkany urmărește din picioare evoluția echipei sale. La poarta cealaltă, Ezequias trimite spre poartă, Claro reține

Min 3: Buș scapă excelent pe partea stîngă, șutează cu stângul, iar mingea lovește transversala porții lui Straton

Min 2: Mureșan este faultat la 40 de metri de poarta adversă. Execută același Mureșan, peste poartă.

Galeria CFR-ului a afișat un banner cu mesajul "Bateți Șepcile și vă iertăm păcatele". Meciul dintre CFR și U Cluj va avea loc joia viitoare, pe stadionul din Gruia

A început partida

Rapidiștii vor fi încurajați la acest meci de o galerie compusă din aproximativ 200 de persoane.

Finanțatorul celor de la CFR Cluj, Arpad Paszkany, va lua loc pe banca de rezerze în această seară, pentru a fi mai aproape de fotbaliști. Acesta a mai luat o dată pe bancă în anul cîștigării primului titlu, la un meci cu Dinamo. Acesta a ieșit de la vestiare împreună cu jucătorii și apoi i/a încurajat pe fiecare în parte, înainte de fluierul de start.

În acest moment, jucătorii celor de la CFR Cluj au ieșit la încălzire, urmați la un minut de cei ai Rapidului. Pe stadion, cu 35 de minute înainte de startul partidei, nu sunt decât aproximativ 1000 de spectatori.

Iată componența celor două echipe:

CFR Cluj: Claro- Panin, Cadu, Diogo, Nicoară- Hora, Mureșan, Kivuvu, E. Kone- Bastos, Buș

Antrenor: Alin Minteuan

Rapid: Straton- Rui Duarte, Marcos Antonio, Glauber, Ezequias-  Grigorie, Olberdam, Spadacio, Cesinha- Herea, Cassio

Antrenor: Marius Șumudică

CFR Cluj va întâlni diseară, la ora 21.30, pe Rapid, în cadrul etapei a 24-a din Liga I. Aflată la şase puncte de ultimul loc care asigură prezenţa în Europa League, echipa lui Minteuan are nevoie de victorie pentru a nu pierde definitiv contactul cu primele şase echipe. Tehnicianul clujenilor s-a resemnat cu ideea că antrenează o echipă de pluton, dar spune că cele trei puncte sunt obligatorii diseară dacă „vişiniii“ vor să mai prindă Europa:

„Pentru noi cu cât trec etapele se pare că ne afundăm. Până acum au fost doar vorbe, tot am spus că ne revenim, dar nu am făcut-o. E un meci decisiv în lupta pentru Europa League. Trebuie să nu primim gol şi apoi să luăm cele trei puncte. Suntem o echipă de pluton acum, asta e, să ne uităm în clasament!“, a declarat acesta. Meciul va începe la ora 21.30 şi va fi transmis în direct de Digi Sport şi livetext pe adevarul.ro.

Vasile Maftei nu a prins lotul pentru meciul din această seară

Fostul căpitan al giuleştenilor, Vasile Maftei, nu a fost inclus de Alin Minteuan în lotul pentru partida contra Rapidului, în timp ce Peralta a prins pe ultima sută de metri grupul de jucători. Stăncioiu şi Amadio sunt portarii ce au ratat lotul, în timp ce De Zerbi, Kapetanos, Edimar sunt şi ei accidentaţi.

Rapid, fără patru fotbalişti

După ce Teodor Crăciunescu l-a trimis în tribună pe Marius Șumudică în finalul primei reprize cu Gaz Metan Mediaş, arbitrul vâlcean a mai dictat o eliminare, dar după finalul celor 90 de minute. După ultimul fluier, la mijlocul terenului câțiva jucători ai celor două s-au înfierbântat și au rezultat încă două cartonașe galbene, după cele șapte avertismente din timpul regulamentar de joc. Portarul rapidist Mircea Bornescu (care oricum ar fi stat pentru cumul de cartonașe) a văzut și un al doilea „galben”, care s-a transformat în roșu, ajungându-se astfel la situația (foarte rar întâlnită) ca, în două etape consecutive, celor doi goal-keeperi giuleșteni să le fie reținute legitimațiile de joc!

În consecință, lista absențelor rapidiste de la meciul cu CFR Cluj îi conține, în afara antrenorului și a portarului, și pe Vladimir Bozović și Nicolae Grigore, care au acumulat al șaptelea, respectiv al patrulea avertisment, în această ediție de campionat.