FOTBAL LIGA I / Oţelul Galaţi - Pandurii Tg. Jiu 2-0 (scor final)

0

După victoria din deplasare, din prima etapă, contra celor de la Sportul Studenţesc, gălăţenii vor acum să facă o nouă victimă: Pandurii Tg. Jiu.

FILMUL MECIULUI, MINUT CU MINUT:

Minutul 1 - Începutul meciului

Minutul 3 - Paraschiv este ţinut la marginea careului advers, dar Balaj nu arată lovitură liberă

Minutul 7 - Jocul este echilibrat, cu o uşoară presiune din partea gorjenilor

Minutul 12 - Centrare bună a lui Paraschiv de pe partea stângă a terenului, Iorga trece pe lângă minge, la fel şi Pena

Minutul 15 - GOOOOOOL OŢELUL - Marius Pena şutează perfect la colţul lung şi înscrie, Oţelul - Pandurii 1-0

Minutul 16 - Ochiroşii pătrunde pe stânga şi şutează spre poartă, dar resping gorjenii

Minutul 19 - Paraschiv centrează din nou foarte bine, Pena reia cu capul peste poartă

Minutul 22 - Ciocnirea dintre Giurgiu şi Gabi Matei se soldează cu accidentarea gorjeanului

Minutul 23 - Arbitrul Cristian Balaj întrerupe jocul pentru o pauza de hidratare

Minutul 25 - Lovitură liberă din colţul terenului, Pena reia spectaculos, puţin pe lângă poarta lui Popa

Minutul 30 - Pena este surprins în offside de devierea unui coechipier

Minutul 31 - Lovitură liberă executată de Băcilă, reţine portarul bosniac al gălăţenilor cu ceva emoţii

Minutul 34 - Pena şutează cu piciorul stâng de la peste 25 de metri, mingea trece pe lângă poarta lui Popa

Minutul 39 - Gălăţenii controlează meciul, dar nu mai ajung periculos la poarta gorjenilor

Minutul 45 - Arbitrul Cristi Balaj pune capăt primei reprize. Scorul la pauză: Oţelul - Pandurii 1-0

REPRIZA A DOUA:

Minutul 46 - Începe repriza a doua. Antrenorul Ionuţ Badea operează prima schimbare: Stromajer intră în locul lui Antohi. Şi Dorinel Munteanu face prima schimbare: Laurenţiu Buş intră în locul lui Ochiroşii

Minutul 46 - Râpă este bruscat clar în careul gorjenilor, de apărătorul Pintilii, dar Balaj lasă jocul să continue

Minutul 51 - Neagu este avertizat cu cartonaş galben pentru un fault dur la Cardoso

Minutul 53 - Giurgiu este sancţionat şi el cu un cartonaş galben după un fault la acelaşi Cardoso

Minutul 56 - Orac şutează de la distanţă, dar Grahovac reţine fără probleme

Minutul 58 - Corner pentru Oţelul, Sergiu Costin trimite extrem de periculos cu capul, puţin peste poartă

Minutul 60 - După o greşeală a apărării gălăţene, Stromajer recuperează, dar centrează extrem de slab în braţele portarului bosniac

Minutul 64 - Ionuţ Badea îl schimbă pe Apostu cu Ciucur

Minutul 65 - Nistor centrează periculos, dar niciun coechipier nu vine în careul gălăţean

Minutul 66 - Arbitrul central întrerupe jocul pentru o nouă pauză de hidratare

Minutul 68 - Laurenţiu Buş primeşte cartonaş galben pentru o intrare periculoasă la Menassel Nasser

Minutul 69 - Laurenţiu Iorga driblează tot ce găseşte în cale, dar este blocat în momentul şutului spre poartă

Minutul 76 - Gabi Matei şutează bine spre poarta gălăţenilor, mingea trece puţin peste poartă

Minutul 78 - Autorul golului, Marius Pena este schimbat cu argentinianul Gabriel Viglianti

Minutul 81 - Paraschiv centrează foarte bine, Viglianti reia puţin peste poartă

Minutul 82 - Dan Nistor execută o lovitură liberă, dar fază rămâne fără urmări

Minutul 82 - Menassel Nasser este extrem de nervos şi primeşte cartonaş galben pentru proteste

Minutul 84 - Grecu îi ia locul lui Cardoso

Minutul 85 - GOOOOOOL OŢELUL: După un corner executat foarte bine de Viglianti, Sârghi reia cu capul în plasa porţii lui Popa

Minutul 89 - Csaba Borbeli întră la Oţelul Galaţi în locul lui Paraschiv

Minutul 94 - Fluier final al arbitrului Cristi Balaş. Oţelul câştigă lejer cu 2-0

Antrenorii celor două echipe, Dorinel Munteanu şi Ionuţ Badea, vor trimite pe teren următoarele echipe:

FC OŢELUL GALAŢI: Grahovac, Râpă, Sîrghi, Sg. Costin, Sălăgeanu, Giurgiu, Neagu, Iorga, Paraschiv, Ochiroşii, Pena

Antrenor: Dorinel Munteanu

Tehnicianul Oţelului nu va putea conta în meciul de vineri pe Antal şi John Ibeh, ambii accidentaţi. Lasat acasa in prima etapa, atacantul transferat in aceasta vara, Csaba Borbely are sanse mari sa prinda un loc in lotul pentru meciul de vineri, cel mai probabil ca rezerva.

In ceea ce-i priveste pe cei doi jucatori aflati in probe, tanarul Petre Goge si atacantul brazilian Baracat, nu s-a dat inca un verdict, insa varful sud-american are sanse destul de mici de a fi pastrat. De ceva vreme cu echipa a doua se pregatesc si "renegatii" Zdenko Baotic si Marius Matei, insa acestia nu mai intra in planurile lui "Munti" pentru acest sezon.

PANDURII TÂRGU JIU: M. Popa, Matei, Viera, Pintilii, Cardoso, Băcilă, Nasser, Orac, Nistor, Antohi, Apostu.

Antrenor: Ionuţ Badea

Hidişan a făcut contractură în timpul meciului cu Unirea Urziceni din etapa trecută şi a fost repede de antrenorul Ionuţ Badea, iar Murgan are şi el probleme de sănătate.

Există şi jucători indisponibili pentru că nu au semnat contractele cu Pandurii. Transferul atacantului Ilie Iordache nu a fost perfectat, aceeaşi fiind situaţia şi în cazul lui Daniel Stan şi Frăsineanu. Dacă Ilie Iordache nu a primit acord de transfer, în cazul celorlalţi doi Pandurii nu a decis dacă să îi transfere sau nu.

Partida este condusă la centru de arbitrul Cristian Balaj (Baia Mare), ajutat la cele două tuşe de Radu Ghinguleac, respectiv Vasile Marinescu (ambii din Bucureşti)

Adevărul de Seară îţi va prezinta filmul meciului, minut cu minut, începând cu ora 18.00.