LIVETEXT, Internaţional Curtea de Argeş - Dinamo 1-3

0

Dinamo a pierdut în "Groapă" meciul tur cu 1-0, când la echipa din Piteşti antrenor era Ştefan Stoica. De atunci lucrurile s-au mai schimbat, nici Bonetti nefiind pe placul conducerii dinamoviste. În această seară, Dinamo are de luat o revanşă pentru care jucătorii lui Ţălnar au aşteptat câteva luni bune.

min.90 Meciul s-a încheiat. Internaţional - Dinamo 1-3

min. 85 Internaţional pare consolată cu rezultatul de pe tabela de marcaj. D. Stan ratează o ocazie importantă de reducere a scorului.

min. 82 Intră Lazăr şi iese Emanuel Kone

min. 79 Iese Torje şi intră D. Kone

min. 75 GOOOOOOOOL! Andrei Cristea îndeplineşte o simplă formalitate, marcând în poarta goală după o pasă a lui M. Niculae, 1-3

min. 72 M. Răduţ intră pe teren în locul căpitanului Vezan.

min. 67 GOOOOOOOOL. M Alexe aduce pe Dinamo în avantaj, după ce apărarea argeşenilor a fost făcută şah-mat. 1-2

min. 65: Zicu îi ia locul lui Boştină

min. 64: Vezan execută direct în zidul dinamovist şi iroseşte o lovitură liberă. Apostu continuă faza, dar Dolha e la post

min. 58 Cartonaş galben pentru Chiricheş după o simulare a lui M. Niculae. Andrei Cristea restabileşte egalitatea cu un şut de la marginea careului, 1-1

min. 55 Andrei Cristea ratează cu poarta goală, după ce Popa fusese bătut

min. 53 Apostu este aproape de 2-0, dar Dolha salvează pe Dinamo

min. 49 Torje şutează periculos pe lângă poarta lui Popa

min. 46 A început repriza secundă. Iese A. Cristea şi intră M. Alexe

min. 45 Pauză la Piteşti. Dinamo e condusă cu 1-0 de Internaţional

min. 42 E Kone trage puţin pe lângă poarta lui Dolha

min.40 M. Popa reţine în faţa lui M. Nicolae. Dinamo revine în atac, însă N Doye nu găseşte drumul spre poarta lui Dolha

min. 36 Internaţional menţine presiunea asupra careului dinamovist şi Dolha prinde in extremis un şut al lui Vezan

min. 30 GOLLLLLLL: Apostu deschide scorul după o pasă excelentă primită de la D. Stan, 1-0

min. 28 Acelaşi Boştină execută de această dată mai bine, iar Popa scoate de pe fruntea lui M. Niculae

min. 24 Lovitură liberă periculoasă, însă Boştină execută în zidul echipei din argeşene

min. 20 Internaţional rezistă şi contraatacă periculos, punând reale probleme defensivei dinamoviste

min. 17 E Kone ratează incredibil, după o pasă ireproşabilă venită de la Vezan

min. 14 Selecţionerul Răzvan Lucescu a ajuns la meci

min. 11 A. Cristea ia la ţintă bara şi tabela rămâne neschimbată

min. 7 Prima mare ocazie a lui Dinamo: Torje trage puternic, dar Popa se întinde şi scoate miraculos

min. 3 Frăsineanu îl atacă dur pe Torje, dar scapă nesancţionat. E. Kone trimite primul şut al meciului departe de poarta lui Dolha

min. 1 A început meciul.

Ehipele de start:

Internaţional: Popa - Matei, Chircheş, Pintili, Frăsineanu, N.Kone, Menasel, Vezan, Antohi, Apostu, Stan. Antr. I. Badea

Dinamo: Dolha - Pulhac, Goian, Grigore, Molinero, Torje, Ad. Cristea, N Doye, Boştină, A Cristea, M. Niculae. Antr. C. Ţălnar

Necooptat de antrenorul Cornel Ţălnar la prima garnitură a lui Dinamo pentru această etapă din cauza lipsei de meciuri în picioare, atacantul Florin Bratu a marcat o dublă în victoria formaţiei secunde a alb-roşiilor contra Tricolorului Breaza, meci contând pentru Liga a II-a.

Trimis din teren încă din primul minut, Bratu a deschis scorul în minutul 15 şi tot el a majorat diferenţa în minutul 73.

Acestea sunt primele goluri ale lui Florin Bratu după o pauză de un an şi jumătate. Ultimele goluri înscrise pentru "câini" înainte de accidentare au fost cele din partida cu Poli Iaşi, în septembrie 2008. Era etapa a 8-a a sezonului şi atacantul "câinilor" reuşea o dublă de senzaţie, contra moldovenilor.

La Dinamo II au mai evoluat jucători importanţi de la prima echipă ca Daminuţă, Ze Diabate, Zivny sau Vranjkovic, ultimul fiind cel mai bun fotbalist de pe teren.