Steaua – Sportul Studenţesc 1-1 (3-1 la penalty-uri). Roş-albaştrii, în sferturile Cupei

0
Marius Lăcătuş vrea să câştige la Steaua primul trofeu ca antrenor

După ce s-a chinuit cu CFR Gaz Metan Craiova în şaisprezecimile Cupei României (1-0), Steaua a trecut cu greu de Sportul Studenţesc în optimile competiţiei, la doar două zile după ce a jucat în campionat cu Pandurii Târgu-Jiu (2-0). Elevii lui Marius Lăcătuş au avut nevoie de lovituri de departajare pentru a decide soarta partidei.

Filmul meciului

Anghelov execută perfect, Tătăruşanu apără şutul lui Varga, iar Steaua merge în sferturile Cupei României, unde nu a mai fost din sezonul 2006-2007

Kapetanos ratează al treilea penalty al Stelei, dar Bălan trage şi el pe lângă

Bilaşco transformă sigur, Irimia înscrie şi el

Szekely transformă, Raţiu şutează peste poartă

Loviturile de departajare

Min. 120 - Corner Steaua, apărarea Sportului respinge şi avem parte de lovituri de departajare

Min. 115 - Încă o dată, Niculescu reţine sigur, de data asta la lovitura de cap a lui Gardoş

Min. 112 - Ultima schimbare la Steaua. Iese Marinescu, intră Anghelov, care primeşte imediat un galben pentru un fault asupra lui Irimia

Min. 110 - Curelea preia slab o minge în careul Stelei, care poate răsufla uşurată după această fază

Min. 106 - Am intrat în ultimul sfert de oră al partidei, înaintea loviturilor de departajare

Min. 105 - Martinovici primeşte un cartonaş galben pentru o intervenţie tare asupra lui Bălan. Arbitrul fluieră finalul primei reprize de prelungiri

Min. 103 - Steaua cere penalty pentru o intervenţie cu mâna la un balon trimis cu capul de Kapetanos

Min. 99 - Bălan reia din foarfecă, dar prea slab pentru a-i pune probleme lui Tătăruşanu

Min. 91 - Kapetanos reia periculos, dar mingea lovită de grec cu capul trece peste

Min. 90+3 - Centralul Deaconu fluieră finalul primelor 90 de minute. Avem prelungiri în Ghencea

Min. 90 - Partida este prelungită cu 3 minute

Min. 90 - Marinescu trage puternic, mingea trece agonizant de aproape de bara porţii Sportului

Min. 88 - A doua schimbare la Sportul. Iese Cazan, intră Beţa

Min. 87 - Centrarea lui Matei trece paralel pe lângă transversala porţii lui Niculescu

Min. 82 - Kapetanos reia spectaculos, pe spate, dar mingea trece pe lângă

Min. 74 - Bară Steaua. Lovitura de cap al lui Gardoş se opreşte în stâlpul din dreapta al porţuu Sportului

Min. 72 - GOOL Steaua. Latovlevici marchează dintr-o lovitură liberă de la 35 de metri

Min. 70 - Bălan loveşte transversala după o acţiune frumoasă a Sportului

Min. 69 - Prima schimbare şi la Sportul. Iese Nae, intră Ferfelea

Min. 68 - A doua schimbare a lui Marius Lăcătuş. Iese Surdu, intră Bilaşco

Min. 65 - Asediu total la poarta echipei antrenate de Viorel Moldovan. Szekely este şi el blocat în careul mic

Min. 64 - Martinovici trimite o minge pe jos în careul Sportului, dar Surdu nu reuşeşte să ajungă la balon

Min. 61 - Kapetanos obţine o lovitură liberă de la 17 metri.Latovlevici trage puternic, dar portarul Sportului face un meci mare

Min. 60 - Ocazie uriaşă a Stelei. Surdu este blocat de Niculescu din şase metri

Min. 59 - Prima schimbare la Steaua. Iese Onofraş, intră Cosmin Matei

Min. 55 - Kapetanos reia peste transversală din corner

Min. 52 - Surdu scapă singur cu portarul Niculescu, dar greşeşte preluarea

Min. 51 - Kapetanos are prima ocazie a Stelei în această repriză, dar lovitura sa de cap din trece pe lângă poartă, din 10 metri

Min. 46 - Jocul se reia. Nicio modificare în cele două echipe

Min. 45+3 - Deaconu fluieră finalul primei părţi. Sportul conduce în Ghencea cu 1-0 prin golul lui Bălan din minutul 19

Min. 45 - Repriza este prelungită cu 3 minute

Min. 43 - Kapetanos reia mult pe lîngă poartă cu capul

Min. 41 - Din nou Steaua trece pe lângă egalare. Szekely nu nimereşte cadrul porţii din doi metri, după o centrare a lui Latovlevici

Min. 39 - Ocazie mare pentru Steaua. Surdu trimite în bară după o lovitură liberă executată de Szekely

Min. 37 - Cazan respinge din faţa lui Szekely, care ar fi rămas singur cu portarul oaspeţilor

Min. 26 - Latovlevici trage bine de la 20 de metri, dar Niculescu este la post

Min. 19 - GOOL Sportul. Bălan deschide scorul în Ghencea, cu o lovitură de cap din marginea careului mic, din centrarea lui Nae

Min. 18 - Varga îl pune în dificultate pe Tătăruşanu, care respinge în extremis şutul său din lovitură liberă

Min. 15 - Marinescu îşi încearcă şi el norocul, dar trage mai întâi în blocajul lui Raţiu, apoi mult pe lângă poartă de la 20 de metri

Min. 14 - Szekely trage slab cu stângul din 16 metri, nicio problemă pentru Niculescu, care reţine sigur

Min. 11 - Kapetanos preia slab în careu o mingea care putea fi periculoasă pentru poarta Sportului. Grecul încearcă apoi o scăriţă peste portarul studenţilor, dar mingea trece peste

Min. 9 - Replică tăioasă a Sportului. Nae îl testează prima oară pe Tătăruşanu cu un şut din marginea careului

Min. 6 - Kapentanos reia pe lângă o centrare bună a lui Onofraş de pe partea dreaptă

Min. 4 - Şutul lui Martinovici trece pe deasupra porţii lui Niculescu

Min. 1 - Alexandru Deaconu fluieră startul partidei

UPDATE Iată echipa Stelei: 12. Tătăruşanu - 18. Martinovici, 22. Galamaz, 6. Gardoş, 14. Latovlevici - 7. Szekely (cpt.), 27. L. Marinescu, 32. I. Apostol, 11. Onofraş - 24. Surdu, 9. Kapetanos

Sportul va evolua în formula: 12. V. Niculescu - 29. Farmache, 24. Nichita, 27. Raţiu, 4. Cazan - 30. Cr. Irimia, 16. A. Lungu - 28. T. Bălan, 8. M. Nae, 20. D. Varga - 9. Curelea (cpt.)

Marius Lăcătuş intenţionează să folosească astăzi o echipă de rezerve. „Nu e uşor să joci la 48 de ore. Vor evolua fotbalişti care au prins mai puţin echipa până acum”, a spus „Fiara”, care ar putea alinia următoarea formaţie: C. Lungu – Martinovici, Abrudan, Gardoş, Latovlevici – Bicfalvi – Szekely, Marinescu, Răduţ, C. Matei – Kapetanos.

Steaua nu a mai câştigat Cupa din 1999, ultimul triumf înregistrându-se la penalty-uri, cu Rapid, după 2-2 în timpul regulamentar de joc.