Kovacs i-a băgat Astrei un punct în buzunare

0

Gloria Bistriţa şi Astra Ploieşti au remizat aseară, 1-1, la capătul unui meci cu destul de puţine faze de poartă.

Golul gazdelor a fost înscris de Predescu, în minutul 78, cu un şut din afara careului, în timp ce prahovenii au egalat cu trei minute înainte de final, dintr-un penalty acordat foarte uşor de Istvan Kovacs, la o intervenţie a lui Velcovici la Mihalcea.

Lovitura de pedeapsă a fost transformată de veteranul Rohat, în vârstă de 35 de ani. Antrenorul Astrei, Mihai Stoichiţă, care a fost suspendat la acest meci, a urmărit partida alături de preşedintele Petre Buduru din faţa mesei presei, deasupra băncii de rezerve.

Moraes, spre Astra

Deşi a fost curtat insistent şi de echipe precum Steaua şi Rapid, se pare că atacantul brazilian Aluísio Junior Moraes, în vârstă de 23 de ani, va semna în cele din urmă cu gruparea antrenată de Mihai Stoichiţă, tranzacţia urmând să fie finalizată în câteva zile. Atacantul a marcat 10 goluri pentru Gloria Bistriţa în returul sezonului precedent.