Iaşi- Vaslui 1-3/ Grigoraş: „M-am simţit umilit de elevii mei“

0

Învins de Vaslui cu 3-1, antrenorul ieşenilor a plecat la vestiare în repriza a doua. Petre Grigoraş spune că nu s-a simţit bine, însă totodată şi-a acuzat dur jucătorii. Contestat de toată lumea după eşecul de runda trecută, cu Bistriţa, Marius Lăcătuş respiră pe moment uşurat. Scaunul de antrenor nu i se clatină.

Intrat în conflict cu Adrian Porumboiu deoarece a vrut un salariu mai mare, atacantul brazilian Wesley Lopez i-a răspuns patronului şi în teren. Mai întâi, a deschis scorul, după un dribling scurt în careu şi un şut la colţul lung. Tot el a stabilit şi scorul final la 3-1 după o execuţie superbă din lovitură liberă. Între reuşitele brazilianului a mai fost timp pentru egalarea Iaşiului, prin Păun, şi golul atacantului naţionalei Hondurasului, Costly.

Ilie, pe lista neagră

Petre Grigoraş nu a rezistat până la finalul meciului pe banca tehnică, plecând la vestiare imediat după a doua reuşită a Vasluiului. "Grig" a explicat că nu s-a simţit bine, arătându-se pe de altă parte total decepţionat de evoluţia în apărare a echipei sale.

"Mi-a fost rău, nu am putut să mai rezist. Am jucat fotbal doar 20 de minute, în rest a fost bambilici. Nu m-am simţit aşa umilit nici când am luat bătaie cu 7-0 de la Rapid. E cea mai mare dezamăgire a mea ca antrenor din ultimii cinci ani", a spus Grigoraş. Antrenorul ieşenilor a anunţat că va tăia în carne vie, iar prima măsură ar fi excluderea din lot a fundaşului Adrian Ilie.

1-3

Poli Iaşi: Brăneţ - Bârlădeanu, Straton, Ad. Ilie, Costache - Negru, Onicaş, A. Ionescu (46 Igantov) , Al. Buhuşi (46 Viveiros) - Bujor, Păun. Antrenor: Petre Grigoraş

FC Vaslui: Kuciak - Milanov, Papp, Gladstone, Hugo Luz - Milisavljevic (73 L Sânmărtean), Pavlovic, Costin (87 Zmeu), Gerlem (85 Delgado) - Wesley, Costly. Antrenor: Marius Lăcătuş.

Goluri: Păun (48) / Wesley (37, 82), Costly (78)
Stadion „Emil Alexandrescu": 8.000
Eliminat: Păun (83)
Arbitru: Ovidiu Haţegan.