Hizo: "Nu am avut emoţii după 0-1, până atunci ar fi trebuit să avem 3-0"

0
Antrenorul FC Vaslui, Viorel Hizo

Tehnicianul echipei FC Vaslui, Viorel Hizo, a declarat după victoria, cu scorul de 4-1, din meciul cu Dunărea Galaţi, că nu a avut emoţii când oaspeţii au deschis scorul, deoarece până în acel moment jucătorii săi au avut trei ocazii importante.

"Echipa s-a calificat, am reuşit să odihnim nişte jucători şi am realizat ceea ce ne-am propus. Chiar şi după 1-0 nu am avut niciun fel de emoţii pentru că până atunci ar fi trebuit să avem 3-0. Neagu a ratat foatre mult dar se întâmplă şi la case mai mari. Trebuie apreciate reziltatele echipei. Îmi pare rău ăcă a trebuit să folosesc unii jucători care şi aşa sunt epouizaţi după numeroasele partidde jucate până acum în toate competiţiile", a spus Hizo.

Antrenorul formaţiei Dunărea Galaţi, Viorel Tănase, consideră meritată victoria vasluienilor, venită după un joc disputat, mai ales în prima repriză. "Am venit să respectăm competiţia şi zic că nu am făcut-o rău, mai ales în prima repriză. Mai mult, am avut şansa să ducem scorul la 2-0 şi să sperăm la o calificare. Diferenţa este uriaşă între cele două echipe din toate punctele de vedere şi până la urmă a câştigat echipa mai bună. Au intrat jucători în a doua repriză cu reale calităţi, care au făcut diferenţa. Îmi felicit jucătorii şi sincer voiam să văd cum ar fi decurs jocul dacă am fi avut 2-0. Jucătorii au dat totul pe teren. Le-am cerut să nu se uite la adversarul direct pentru că altfel se gândeau numai la schimbul de tricouri de după meci. Am creat şi noi probleme şi atunci când am condus am obligat adversarul să facă schimbări,. Ne-am jucat şansa", a afirmat Tănase.

Echipa FC Vaslui s-a calificat în sferturile de finală ale Cupei României, după ce a învins, joi, pe teren propriu, cu scorul de 4-1 (1-1), formaţia Dunărea Galaţi (Liga a II-a), în optimile competiţiei.

Golurile au fost marcate de Wesley '38, Neagu '55 şi Adailton '56, '70 pentru FC Vaslui, respectiv Chelaru '19 pentru Dunărea Galaţi.