Herea bate liderul din Cehia

0
Ovidiu Herea

Giuleştenii au câştigat, scor 1-0, în faţa celor de la Victoria Plzen în ultimul meci al turneului "Copa del Sol". Herea a înscris singurul gol al meciului în minutul 65.

Rapid a reuşit să "spargă gheaţa" în ultima partidă a turneului din Spania, după cele două remize, scor 0-0, de fiecare dată, cu Rosenborg şi Malmo, pierzând apoi, 3-5, respectiv 1-3, la penalty-uri. Fără Marius Constantin, Roman şi Sburlea, convocaţi la naţională, dar cu Olberdam titular în premieră, alb-vişinii s-au impus la limită în faţa liderului din Cehia, Victoria Plzen.

Cel care a adus victoria de onoare a fost Ovidiu Herea, cel care a marcat de două ori şi în primul amical al iernii, împotriva lui Dnepr.

Duminică, elevii lui Şumi vor evolua împotriva celor de la Spartak.

Rapid-Plzen 1-0 (Oliva Nova)

Rapid (prima repriză): Bornescu - Costa, Glauber, N. Grigore, Bozovici - Şt. Grigorie, Lazăr, Olberdam, Cesinha - Herea - Spadacio.

Rapid (a doua repriză): Straton - Costa, Glauber, N. Grigore, Ezequias - Şt. Grigorie, Olberdam, Frunză, Cesinha - Herea, Cassio.

Antrenor: Marius Şumudică.

Victoria Plzen (locul 1 în prima ligă din Cehia)

Marcator: Ovidiu Herea
Eliminat: Ezequias 90