„Guriţă“ s-a pus „contra“ Timişoarei

0

Fostul internaţional Cosmin Contra nu prea mai are chef de fotbal. După doar un sfert de oră petrecut pe teren, în meciul cu Gloria Bistriţa, a văzut „roşu", pentru un gest nesportiv.

Citeşte şi:

Petrovici: "Am fi câştigat dacă n-ar fi fost eliminat Contra"

Altfel,  bănăţenii au început bine partida, au vrut să-şi pună adversarul la respect chiar din primele minute, şi le-a ieşit.

Dorin Goga a marcat, simplu, cu capul, din apropierea porţii, în minutul 10. Probabil, timişorenii au crezut că meciul este deja rezolvat, însă aveau să se înşele amarnic. Bistriţa a egalat după doar nouă minute, prin Andrei Mureşan, şi ar fi putut conduce cu 2-1 din minutul 33, dacă arbitrul Colţescu nu le-ar fi anulat, discutabil, un gol.

Nicio problemă, pentru că, în repriza secundă, ardelenii au înscris dintr-un penalty uşor acordat, prin Coroian, după care Contra a fost eliminat pentru împingerea unui adversar.

Nervii timişorenilor s-au calmat rapid,  deoarece Magera a egalat imediat, din lovitură liberă, stabilind şi scorul final, 2-2, iar Vali Năstase a mers şi el mai repede la cabine, pentru o intrare nesportivă.

2-2

FC Timişoara: Pantilimon - Bonfim, Cisovsky, Mera, Sepsi - Bourceanu (Curtean 76) - Tameş (Axente 88), Alexa, Goga, Poparadu (Contra 56) - Magera.

Antrenor: Vladimir Petrovici

Gloria Bistriţa: Albuţ - Săceanu, V. Năstase, Frăsinescu, Velcovici - C. Petre, A. Mureşan, de Pina (Predescu 68), Anton (Bawab 82), Coroian (Băjenaru 77) - de Souza.

Antrenor: Laurenţiu Reghecampf

Goluri: D. Goga 10, Magera 71 / A. Mureşan 19, Coroian 69 (pen.)

Eliminaţi: Contra 70 / V. Năstase 83

Arbitru: Sebastian Colţescu

Stadionul „Dan Păltinişanu": 10.000