"Gaşca nebună" l-a bătut pe Şumudică

0
Marius Şumudică

Sportul a trecut de FC Braşov cu 2-1, chiar dacă a jucat o jumătate de repriză în 10 oameni.

În numai două etape, Sportul a obţinut două victorii, adică tot atât cât reuşiseră în primele 18 meciuri! Conduşi de fostul antrenor al Braşovului, Daniel Isăilă, "studenţii" au bătut chiar Braşovul. Oaspeţii au deschis scorul prin macedoneanul Ilijioski, aflat la a treia ureşită în două partide.

Alb-negrii au revenit prin golurile lui Lazăr (34) şi Dobre (62) şi au reuşit să menţină scorul la 2-1, chiar dacă au jucat în inferiorotate din minutul 65, când Farmache a văzut cartonaşul roşu.

"Studenţii" au acum 20 de puncte şi au trecut pe locul 14.

Sportul Studenţesc: C. Lungu - Beţa, Cioranu, Patriche (Lung '28), Farmache - A. Lungu (Ghinga '79), Novac, Ferfelea, V. Lazăr, Nistor (Şerban '69) - L. Dobre. Antrenor: Daniel Isăilă.

FC Braşov: Felgueiras - Ciupe (Mateiu '46), Machado (Hadnagy '70), L. Munteanu, Cr. Ionescu - Nuno Viveiros, Pinto, Distefano - Buga (Moutinho '52), Udoji - Ilijoski. Antrenor: Marius Şumudica

0-1: Ilijoski a deschis scorul cu un şut din interiorul careului, după o centrare a lui Nuno Viveiros.

1-1: Valentin Lazăr a egalat cu un şut din şase metri, pe sub portarul Felgueiras.

2-1: Dobre a stabilit scorul final al partidei, cu un lob de la aproximativ 20 de metri.