Gabi Tamaş, titular după 13 etape

0

Fundaşul român al celor de la West Bromwich Albion, a început ca titular partida cu Everton, antrenorul Roy Hodgson preferându-l pe Tamaş în primul "11", pentru prima oară de la întîlnirea cu Blackburn (0-2), atunci când fostul dinamovist şi-a marcat un autogol.

WBA a câştigat întîlnirea cu Everton (1-0), prin golul marcat de Mulumbu, după 10 minute de joc. Cu 30 de minute înainte de fluierul final, oaspeţii au rămas cu un om mai puţin pe teren, după ce Bilyaletdinov a văzut cartonaşul roşu, în timp ce românul a primit un cartonaş galben în ultimele secunde de joc. Gabi Tamaş a evoluat de 25 ori în Premier League, alături de colegii de la WBA, echipă care a promovat în primul eşalon în acest sezon, românul fiind un pion de bază în apărarea englezilor.

Cu o etapă înainte de finalul campionatului, West Bromwich a acumulat 46 de puncte, sumă care îi garantează rămînerea în Premier League pentru încă un an, având un avans de 7 puncte faţă de primul loc retrogradabil.