Fabulos. Gaz Metan s-a calificat în play-off-ul Ligii Europa

0

Echipa lui Pustai a trecut după penaltyuri, scor 5-4, de Mainz, echipă care a terminat loc locul cinci în Bundesliga.

Echipa Gaz Metan Mediaş s-a calificat în play-off-ul Ligii Europa, după ce a învins, joi, pe teren propriu, cu scorul de 5-4 (1-1, 0-1) la loviturile de departajare, formaţia germană FSV Mainz, în manşa secundă a turului trei preliminar al competiţiei.

Nemţii au deschis scorul prin Risse, în minutul 31, Gaz Metan reuşind egalarea prin Bawab, în minutul 61.

Alex Munteanu s-a accidentat şi nu a mai putut continua jocul în minutul 110, iar Gaz Metan Mediaş a jucat cun un om mai puţin pe teren, deoarece antrenorul Cristian Pustai efectuase toate schimbările.

La loviturile de departajare au marcat Fl. Lazăr, Buzean, C. Petre şi Bawab (Gaz Metan), Polanski, Sliskovici şi Risse (Mainz). Au ratat Liţu (Gaz Metan), respectiv Allagui şi Soto (Mainz).

Gaz Metan Mediaş: Pleşca - Trtovaci (A. Muntean '82), Fl. Lazăr, Khubutia, Markovici (C. Petre '46) - Hoban, Breeveld, Todea, Buzean - Bawab, D. Roman (Liţu '46). Antrenor: Cristian Pustai.

FSV Mainz: Wetklo - Bungert, Svensson, Noveski, Pospech (Sliskovici '91) - Polanski, Baumgartlinger, Soto - Ivanschitz (Caligiuri '64) - Risse, Ujah (Allagui '54). Antrenor: Thomas Tuckel.

„Mare victorie. Dacă vom avea un adversar accesibil probabil că vom reuşi să intrăm în grupe. Eric poate să regrete că nu participă la asemenea momente", a spus Ioan Horoba, directorul general al grupării Gaz Metan Mediaş.

Tragerea la sorţi a meciurilor din play-off-ul Ligii Europa va avea loc vineri, de la ora 14.30. Partidele din play-off-ul Ligii Europa se vor disputa la 18 august (turul) şi 25 august (returul).