FC Vaslui - Craiova 2-1 / Moldovenii au urcat pe primul loc în Liga I

0

FC Vaslui a învins în această seară pe teren propriu, cu scorul de 2-1 (1-1), echipa Universitatea Craiova, într-un meci contând pentru etapa a 29-a a Ligii I.

Astfel, moldovenii au devenit lideri în clasamentul Ligii I, cel puţin până la finalul meciului pe care FC Timişoara îl dispută tot astăzi cu Universitatea Cluj.

În minutul 14, FC Vaslui a deschis scorul printr-un autogol al lui Dorel Stoica, acesta trimiţând în propria poartă după o centrare de la Annang.

Subotici a restabilit egalitatea în minutul 41, după ce a marcat cu un şut puternic în stânga lui Kuciak.

În minutul 43, Buleică (Universitatea Craiova) a fost eliminat pentru cumul de cartonaşe.

Wesley a adus victoria vasluienilor în minutul 82, când a transformat o lovitură liberă de la circa 20 de metri.

FC Vaslui: 1. Kuciak - 20. Milanov, 3. Papp, 28. Cânu, 15. Annang - 30. Costin - 2. Campano (17. Bălace '72), 80. Wesley, 27. Gerlem (11. Milislavljevici '46) - 10. Adailton, 19. Temwanjera (25. Yero Bello '59). Antrenor: Viorel Hizo.

Universitatea Craiova: 21. Lung jr - 18. Dănănae, 5. Stoica, 4. Zoro, 2. Buşu - 3. Lopes, 88. Nicolae - 19. Stoianof (28. Gângioveanu '46), 30. Prepeliţă (8. Ologu '85), 86. Buleică - 20. Subotici (25. Firţulescu '70). Antrenor: Laurenţiu Reghecampf