După ce a învins Viitorul cu 3-1, Dinamo joază azi cu Videoton

0
Marius Niculae (stânga) şi Dragoş Grigore sunt doi dintre jucătorii de bază ai „câinilor“

Liderul Seriei I a Ligii a II-a, FC Viitorul Constanța, a susținut primul meci de verificare în cel de-al doilea cantonament al acestei ierni, pe care îl întreprinde la Belek (Antalya). Adversara formației pregătite de Cătălin Anghel a fost liderul Ligii I, Dinamo București. Disputată la baza sportivă Susesi, întâlnirea s-a disputat sâmbătă după-amiază și s-a încheiat cu succesul formației bucureștene, scor 3-1 (1-1).

FC Viitorul a reușit deschiderea scorului în min.23: Rusu a interceptat o pasă a lui Bălgrădean și l-a servit pe Nicolae Dică (FOTO), iar noua achiziție a constănțenilor a fructificat șansa oferită, 1-0. Cele două formații aveau să intre la cabine la egalitate pentru că Marius Niculae a restabilit egalitate în min.38 printr-un șut din interiorul careului, 1-1. La cinci minute de la reluare Dinamo a preluat conducerea, Ionel Dănciulescu punctând din fața porții constănțene, 1-2. Scorul final avea să fie stabilit încă din în min.56 de Cosmin Moți, care a reluat cu capul în plasă în urma unui corner. Rezultat final: FC Viitorul - Dinamo București 1-3, conform academiahagi.ro. Dinamo va încheia primul stagiu din Antalya în această seară, cu Videoton, (Ungaria, prima ligă, locul 3).

FC Viitorul: Bolboașă (60 Buzbuchi) - Ninu, Larie, Păcuraru, L. Ștefan (60 Crețu) - Lazăr (52 Benzar), Onicaș (60 Iacob), Dică (65 Călințaru) - Simion (46 Chițu), Rusu (65 Pantelie), Cristocea (60 Cârstocea).

DINAMO in prima repriza: Balgradean - Luchin, Grigore, Moti, Lazari - Curtean, D. Stoica, C. Munteanu, Alexe - Niculae, Danciulescu
DINAMO in repriza a doua: S. Ciuca - Rus, Scarlatache, Moti, Sidorenkov - C. Matei, Tames, C. Munteanu (57 Bakaj), Pulhac - Niculae (64 Florean), Danciulescu (59 Mărkuş)