Dina l-a salvat pe Wotte

0

Oltenii au obţinut o victorie chinuită cu Astra, 1-0, singurul gol al meciului fiind marcat de Dina, în minutul 71. Reuşita atacantului oltean a salvat pe moment scaunul lui Mark Wotte, care ar fi fost demis în cazul unui eşec.

Oltenii au trăit din nou periculos pe final de meci, după ce au rămas cu un om mai puţin, Bălace fiind eliminat pentru două cartonaşe galbene primite în doar cinci minute.

Tensiunea în care s-a jucat meciul, între două echipe ameninţate serios cu matineul, s-a simţit şi în tribune, şi pe teren. Deşi partida s-a desfăşurat oarecum între prieteni, având în vedere că antrenorul oaspeţilor a stat şi pe banca juveţilor, miza celor trei puncte le-a luat minţile tuturor.

Spiritele s-au încins, Napoli, antrenorul Astrei, a fost trimis în tribune, cu un minut înaintea finalului. Elevii lui Wotte au făcut faţă forcingului ploieştean şi au obţinut trei puncte mari, cu care i-au depăşit pe prahoveni în clasament. Cu 30 de puncte, Ştiinţa respiră, dar rămâne în lupta pentru evitarea retrogradării.

"Nu mă interesează ce spunea Nicolo Napoli. Nu el a fost antrenor, ci Jerry Gane! Napoli stătea doar cu mâinile în buzunar şi se uita la antrenamente."