Craiova: Wotte: „Nu aveam voie să pierdem la Bistriţa. Ne-am pierdut concentrarea“

0
Mark Wotte a preluat echipa la începutul anului

Antrenorul Universităţii Craiova, Mark Wotte, a acuzat acordarea penaltiului din care Gloria a egalat, dar nu a putut scuza evoluţia din repriza secundă a jucătorilor săi.

Alb-albaştrii au avut superioritate numerică aproape opt minute, timp în care poarta Bistriţei era apărată de mijlocaşul Hora, după eliminarea lui Albuţ, dar nu au reuşit să tragă nici măcar un şut spre poartă, fiind învinşi cu 2-1, după ce au condus din minutul 3 cu 1-0.

Am început bine, am marcat repede, dar, incredibil, arbitrul a dat acel penalti cadou. În prima repriză am avut patru-cinci ocazii bune prin fraţii Costea, dar repriza a doua a fost dezamăgitoare. Cel mai prost moment al echipei îl consider faza de la golul doi al Bistriţei, când ne-am apărat foarte slab. În ultimele zece minute ne-am pierdut concentrarea. Gloria rămăsese în zece şi fără portar şi trebuia să tragem măcar câteva şuturi pe poartă, dar nu am făcut-o“, s-a plâns olandezul.

„Am pierdut un meci pe care nu aveam voie să-l pierdem şi cred că un rezultat de egalitate era just. Ştim că Internaţional ne-a egalat la puncte, deci victoria cu Poli Iaşi e vitală“, a mai spus Mark Wotte.