LIVETEXT / Alba Iulia - „U“ Craiova 2-0 (FINAL). „Dubla“ lui Selagea aduce victoria Unirii

0
Andrei Prepeliţă şi compania au capotat la Alba Iulia

Unirea Alba Iulia a câştigat confruntarea de astăzi cu Universitatea Craiova, scor 2-0, graţie „dublei“ reuşite de mijlocaşul Selagea, în doar trei minute. Cu un om mai puţin pe teren în repriza secundă, după eliminarea lui Ologu (45), oltenii nu au rezistat presiunii gazdelor, care au punctat mai întâi din penalty (69), iar apoi din acţiune (72).

Unirea Alba Iulia obţine trei puncte foarte importante în lupta sa disperată pentru evitarea retrogradării, în timp ce Universitatea se află la a doua înfrângere consecutivă şi rămâne în subsolul clasamentului. Ardelenii au făcut 20 de puncte şi au rămas pe ultimul loc, iar Ştiinţa, cu 27 de puncte, continuă să lupte pentru salvare.

Partida s-a încheiat.

Min. 90+4: Rotaru se opune încă o dată senzaţional în faţa lui Crăciun.

Min. 90+3: Veljovic şutează cu puţin pe lângă vinclul porţii craiovene

Min. 90+2: Veljovic primeşte cartonaş galben.

Meciul va fi prelungit cu patru minute.

Min. 88: Firţulescu înscrie din pasa lui Dina, dar golul este anulat pe motiv de ofsaid.

Min. 85: Ultima schimbare la Craiova: a ieşit Bădoi şi a intrat Mihai Roman.

Min. 82: Universitatea solicită penalty la un şut-centrare al lui Prepeliţă, care a lovit mâna lui Cristea, dar Tudor lasă jocul să continue.

Min. 81: Vitinha primeşte cartonaş galben.

Min. 79: Prepeliţă primeşte cartonaş galben.

Min. 77: Schimbare la Unirea: iese Bălţoi şi intră Veljovic.

Min. 75: Poverlovic primeşte cartonaş galben.

Min. 73: Rotaru se opune miraculos şutului lui Dina din zece metri.

Min. 72: GOOOLLLL UNIREA, 2-0: Selagea reuşeşte „dubla“ cu un şut din careu, după un contraatac şcoală la care au mai participat Vitinha şi Cristea.

Min. 69: GOOLLLL UNIREA: Bădoi îl faultează în careu pe Vitinha şi Tudor arată punctul cu var. Penalty-ul este transformat de Selagea, aflat la primul său gol în Liga I, SCOR 1-0.

Min. 66: Crăciun şutează din careu, din lateral stânga, dar Rotaru reţine cu siguranţă.

Min. 65: Olah şutează de la 25 de metri, Lung junior reţine.

Min. 63: Schimbare la Unirea: iese N. Varga şi intră C. Cristea.

Min. 60: Rotaru îl blochează excelent pe Crăciun, scăpat pe contraatac. Portarul Unirii se resimte, dar continuă partida.

Min. 54: Schimbare la Craiova: Iese un fundaş - Iliev (accidentat) şi intră un atacant, Crăciun.

Min. 52: Universitatea s-a retras în propria jumătate şi se apără grupat. Gazdele atacă, dar nu găsesc culoarul spre poarta lui Lung.

Min. 46: Schimbare la ambele echipe. La Unirea a ieşit Bucurică şi a intrat Vitinha, iar la Craiova în locul lui Alex Piţurcă a intrat Radu Barbu.

A început repriza a doua

Mark Wotte pune presiune pe jucători

Antrenorul Craiovei, Mark Wotte (foto), va trebui să schimbe tactica.

Prima repriză s-a încheiat cu şutul peste poartă al lui Bucurică. Cele două echipe intră la cabine la egalitate, 0-0.

Min. 45+2: Ologu vede al doilea cartonaş galben şi este eliminat. Craiova va juca în zece oameni repriza secundă.

Min. 45: Olah primeşte un cartonaş galben.

Min. 44: Vujadinovic reia cu capul, din centrarea lui Olah, mingea trece pe lângă poartă.

Min. 42: Dilevski primeşte un cartonaş galben.

Min. 40: Enzo Bruno primeşte cartonaş galben.

Prepeliţă şi Bucurică s-au accidentat şi primesc îngrijiri medicale. Meciul este întrerupt pentru câteva minute.

Min. 35: Bucurică şutează de la 20 de metri, Silviu Lung reţine în doi timpi.

Min. 30: Ologu primeşte un cartonaş galben pentru fault tactic.

Min. 29: Dina primeşte un cartonaş galben pentru simulare.

Min. 28: Poverlovic îl deposedează în ultimul moment pe Dina.

Min. 25: Firţulescu pătrunde în careu, lasă mingea pentru Piţurcă, însă şutul atacantului Craiovei este respins excelent de către Rotaru.

Min. 20: Alex Piţurcă trimite cu capul, Rotaru reţine fără probleme.

Min. 15: Bălţoi centrează în faţa porţii la Jovanovic, dar şutul sârbului este respins excelent de Lung junior.

Min. 10: Lung respinge în corner un şut al lui Jovanovic, după o greşeală a lui Găman.

Min. 9: Rotaru reţine fără probleme lovitura de cap a lui Prepeliţă.

Min. 7: Ocazie mare de gol pentru Unirea. Bălţoi ratează din postura de singur cu Lung (şut peste poartă), după o deviere a lui Jovanovic.

Min. 3: N. Varga a primit cartonaş galben pentru o ţinere de tricou.

Min. 2: Bălace centrează pentru Dina, dar Poverlovic îi ia faţa atacantului oltean.

Meciul a început!

Ora 15.50. Pe stadion s-au adunat aproape 1.000 de ardeleni, care par ieşiţi mai mult la iarbă verde, încă obişnuiţi cu Paştele.

Ora 15.45. În sectorul rezervat galeriei oaspete sunt în jur de 30 de fani ai Universităţii Craiova.

Ora 15.40. Echipele au ieşit la încălzire. Atmosfera este una liniştită, de picnic, doar 500 de spectatori fiind prezenţi momentan pe stadionul din Alba Iulia. Suporterii ardeleni par resemnaţi cu gândul retrogradării.

Ora 15.30. S-au stabilit cele două formaţii

Wotte s-a decis în ultimul moment pe cine să folosească pe postul de fundaş dreapta. Pe foaia de joc a apărut întâi Bărboianu, dar în locul său a fost trimis veteranul Vali Bădoi. Bărboianu (foto jos) şi Gângioveanu nu sunt nici măcar rezerve, ambii având probleme medicale.

Ştefan Bărboianu crede că CFR Cluj putea fi învinsă

Unirea Alba Iulia: Rotaru - Olah, Poverlovic, Vujadinovic, Bucurică - I. Bălan, Selagea, N. Varga, Enzo Bruno - Bălţoi, N. Jovanovic.
Antrenor: Blaz Sliskovici.

Rezerve: Cernea, Veljovic, S. Rădoi, Pistol, Vitinha, C. Cristea, R. Stancu.

Universitatea Craiova: S. Lung jr. - Bădoi, V. Găman, Iliev, Bălace - Prepeliţă, Dilevski, Ologu, Firţulescu - Dina, Al. Piţurcă.
Antrenor: Mark Wotte.

Rezerve: Merlier, Buşu, R. Barbu, I. Popescu, Crăciun, M. Roman, N. Nicolae.

Arbitri: Al. Tudor (Bucureşti) - M. Artene, D. Hulubei (ambii din Vaslui).

Ora. 15.00: Pe stadion nu sunt mai mult de 300 de spectatori.

La Unirea nu vor evolua Fl. Dan, Dâlbea (suspendaţi), Kanyuka şi Galiassi (accidentaţi), în timp ce de la oaspeţi vor lipsi Florin Costea (accidentat), Mihai Costea (suspendat) şi Eugen Trică (nu a făcut deplasarea).

Blaz Sliskovici, antrenor Unirea Alba Iulia: „Nici nu mă gândesc să nu câştigăm cu Craiova, cel mai important meci din acest retur“.

Mark Wotte, antrenor Universitatea Craiova: „După înfrângerea cu Timişoara nu ne rămâne decât să câştigăm cu Alba Iulia şi Astra Ploieşti“.