LIVETEXT / „U“ Craiova - Sportul 1-0. Stoianof aduce prima victorie a oltenilor în Liga I. Piţurcă, cu noroc!

0

Cu Victor Piţurcă pe bancă, Universitatea Craiova a obţinut în această seară prima victorie a sezonului. Oltenii s-au impus cu 1-0 în faţa Sportului, printr-un gol marcat în minutul 90 de Ovidiu Stoianof.

Numele lui Piţurcă este scandat de tot stadionul. Fostul selecţioner răsuflă uşurat şi salută publicul. Jucătorii Craiovei fac la fel.

Partida s-a încheiat cu victoria la limită a Universităţii Craiova, scor 1-0.

Oltenii termină meciul în atac.

Min. 90: GOOOLLLLLLLLLLL CRAIOVA, 1-0. Stoianof marchează din careu, după o minge respinsă în faţă de portarul Niculescu.

Min. 87: Stoianof şutează din 16 metri, mingea ocoleşte poarta.

Min. 86: Portarul Niculescu primeşte cartonaş galben pentru trageri de timp.

Spiritele se încing o dată cu trecerea timpului.

Min. 85: Schimbare la Sportul: iese T. Bălan, intră L. Cazan.

Min. 82: Iliev îl blochează în ultimul moment pe Postolache, scăpat spre poarta Craiovei.

Oltenii nu găsesc drumul spre gol, deşi atacă în valuri, publicul începe să-şi piardă răbdarea.

Min. 78: Schimbare la Craiova: iese Al. Piţurcă, intră Stoianof.

Min. 73: Schimbare la Craiova: iese Wobay, intră Firţulescu.

Min. 72: Schimbare la Sportul: iese Curelea, intră D. Lung.

Min. 66: Schimbare la Sportul: iese Ferfelea, intră Postolache.

Min. 60: Schimbare la Craiova: iese Dina, intră Gargorov.

Min. 59: Dilevski primeşte cartonaş galben.

Min. 58: Mihai Costea şutează din careu, mingea este deviată în corner.

Min. 55: Prepeliţă trimite de la 30 de metri peste poartă.

Oltenii încep în forţă, cravaşaţi de Victor Piţurcă.

A început repriza a doua.

Prima repriză se încheie cu scor alb, 0-0.

Universitatea termină prima repriză în atac, dar fără a-l învinge pe portarul Sportului.

Min. 43: Wobay şutează de la 25 de metri, Niculescu se întinde şi reţine.

Sportul începe să joace la trecerea timpului, în aşteptarea pauzei. Jucătorii Craiovei nu găsesc soluţii.

Min. 40: Cea mai mare ocazie de gol a Craiovei, după o fază cursivă de atac. Wobay trage din 16 metri, Niculescu reţine în doi timpi.

Oltenii se precipită în careul advers, spre disperarea lui Victor Piţurcă.

Min. 32: Gazdele au primul şut la poartă. Piţurcă pasează scurt la Wobay, şutul leonezului, din 16 metri, fiind deviat în corner. Lovitura de colţ rămâne fără rezultat.

Min. 29: Dina primeşte o minge în careu, se întoarce, dar e blocat în momentul şutului. Piţurcă ia foc.

Piţurcă stă tot la marginea terenului şi dă indicaţii. Nu pare mulţumit de ceea ce vede. Elevii săi nu au avut niciun şut la poartă.

Min. 25: Dina îl lansează pe Alex Piţurcă, dar preluarea acestuia, dintre doi fundaşi, este prea lungă şi Niculescu iese şi reţine.

Oltenii încep să pună presiune pe adversar.

Min. 18: Mihai Costea scapă spre poartă, dar Niculescu iese şi reţine din picioarele atacantului craiovean.

Craiova joacă într-un sistem nou, 4-1-4-1, dar parcă încă nu se regăseşte. Piţurcă nu are stare pe margine.

Au trecut 15 minute, dar niciuna dintre echipe nu s-a apropiat periculos de poarta adversă.

Meciul a început!

"Ce-ai făcut nu uităm, ce urmează trebuie să fie memorabil", este un alt banner afişat de suporterii olteni.

Suporterii de la Tribuna a II-a afişează un banner pe care scrie: "Aici este casa noastră, a venit Piţurcă, Ştiinţa o să renască".

Ora. 19.00: Cele două echipe ies pe teren, stadionul ia foc şi se aude doar numele lui Piţurcă.

Ora: 18.55: Suporterii, aproape 20.000 la număr, scandează numele lui Victor Piţurcă.

Ora: 18.45: La oficială şi-au mai făcut apariţia Emil Săndoi, Ovidiu Stângă şi Pavel Badea.

Pe stadion sunt în acest moment peste 15.000 de spectatori.

Jucătorii Universităţii Craiova au ieşi pe teren cu câte o minge, pe care au trimis-o în tribune.

Cele două echipe se încălzesc de zece minute.

În tribune şi-a făcut apariţia şi fostul arbitru internaţional Ion Crăciunescu.

Ora: 18.35: Cei doi patroni, Adrian Mititelu şi Vasile Şiman, se întreţin amical de minute bune.

Ora: 18.30: Pe stadion sunt aproape 10.000 de spectatori, dar lumea continuă să vină pe arena centrală a Băniei.

Iată cele două formaţii care se întâlnesc astăzi:

„U“ Craiova: S. Lung jr. - Dănănae, V. Găman, Iliev, Ciucă - Dilevski - Wobay, Prepeliţă, Dina, M. Costea - Al. Piţurcă. Antrenor: Victor Piţurcă.

Sportul:
V. Niculescu - Farmache, Patriche, Ghinga, Maxim - T. Bălan, Cr. Irimia, Pătraşcu, D. Varga - Ferfelea, Curelea. Antrenor: Tibor Selymes.

Arbitri: R. Dumitru - C. Savu, S. Slabu.

Între cele două echipe s-au disputat până acum 58 de partide: 29 de victorii a obţinut Craiova, 18 Sportul, iar 11 au fost remize. În Bănie, din cele 29 de meciuri, oltenii au câştigat 22, trei s-au încheiat la egalitate şi în patru s-au impus oaspeţii.

Ultima dată când Sportul s-a impus la Craiova a fost 1 aprilie 2005, 1-0, sezon la finalul căruia oltenii retrogradau.

După 15 ani, Victor Piţurcă revine pe banca Ştiinţei. Haideţi să fim alături de el şi de băieţi şi să le dăm o mână de ajutor prin prezenţa la stadion! Cu cât vom fi mai mulţi, cu atât vom fi mai aproape de obţinerea celor trei puncte“, a scris Mititelu pe blogul său.

Eugen Neagoe, antrenor Universitatea Craiova:

Avem nevoie de cele trei puncte. Vrem să terminăm în primele patru echipe, avem dorinţă, putere de muncă, rămâne să şi realizăm acest lucru. Universitatea are jucători buni pe care şi eu şi domnul Piţurcă îi cunoaştem foarte bine. Publicul va fi cel de-al 12-lea jucător. Rămâne ca jucătorii să fie concentraţi şi să aibă o evoluţie bună“.

Tibor Selymes, antrenor Sportul Studenţesc:

Venirea lui Piţurcă va fi o motivaţie în plus pentru jucători, dar nu cred că este de ajuns. Timpul este prea scurt şi nu poate schimba mare lucru. Jucătorii mei au un moral bun după victoria cu CFR Cluj, dar nu mai trebuie să ne gândim la ea. Batem cu 2-0 la Craiova“.