LIVETEXT / Pandurii Târgu-Jiu - Dinamo 2-2 (FINAL). Andrei Cristea şi Niculae au egalat pe final, în doar patru minute!

0

Pandurii şi Dinamo au terminat la egalitate, 2-2, partida din această seară, de la Târgu-Jiu, din cadrul etapei a 3-a a Ligii I. Gorjenii au condus cu 2-0 la pauză (goluri Brata 30 şi Orac 43-p.) şi au reclamat un gol neacordat la Pintili, pe motiv de ofsaid. Dinamoviştii au egalat pe final, prin golurile lui Andrei Cristea (84) şi Marius Niculae (88) şi rămân neînvinşi pe terenul pandurilor. Prin acest rezultat, alb-roşii au făcu

Partida s-a încheiat cu scorul de 2-2, după ce gazdele au condus cu 2-0 la pauză.

Min. 90+3: Andrei Cristea trage peste poartă. A fost ultima ocazie a meciului.

Cele două echipe caută golul victoriei, însă niciuna nu mai are luciditate în faţa porţii

Meciul va fi prelungit cu patru minute.

Min. 88: GOOOLLLL DINAMO, 2-2. Niculae egalează din careu, după o lovitură de colţ.

Min. 86. Schimbare la Pandurii: a ieşit Pintili, a intrat Ilie Iordache.

Min. 85. Băcilă primeşte cartonaş galben.

Min. 84: GOOLLL DINAMO, 2-1. Andrei Cristea reduce din diferenţă cu un şut din careu, după o greşeală în defensiva gorjeană.

Min. 79: Ad Cristea şutează defectuos, cu mult peste poartă.

Min. 78: Nistor trimite pe lângă poartă, tatonat de Moţi.

Min. 76: Marius Niculae şutează din întoarcere, pe lângă poartă.

Mai sunt 15 minute şi Dinamo presează, dar fără rezultat.

Min. 72: Cardoso pătrunde în careu, pasează în faţa porţii, mingea ajunge în corner.

Min. 70: Schimbare la Pandurii: a ieşit Apostu, a intrat Stromajer.

Min. 69: Schimbare la Dinamo: a ieşit Helder, a intrat M. Niculae. Andone forţează atacul.

Min. 64: Nistor şutează peste poartă, după o acţiune personală.

Min. 63: Schimbare la Dinamo: a ieşit L. Ganea, a intrat Dănciulescu.

Min. 62: Două mari ocazii de de gol la Dinamo. Torje trimite din lovitură liberă, Popa Scoate din vinclu. Moţi reia cu capul din careu, peste transversală.

Min. 61: Pintili primeşte cartonaş galben

Min. 57: Schimbare la Pandurii: a ieşit Brata, a intrat Nistor.

Min. 56: Ad. Cristea şutează din lovitură liberă pe lângă poartă.

Min. 54: Helder primeşte cartonaş galben pentru un fault dur, gorjenii cer eliminare.

Min. 54: Popa iese şi respinge lovitura de colţ executată periculos de Ad. Cristea.

Min. 52: Ad. Cristea trimite din lovitură liberă, mingea este deviată de zid în corner. Lovitura de colţ rămâne fără rezultat.

Min. 51: Brata primeşte cartonaş galben pentru un fault din spate la Torje

Min. 49: Garat primeşte cartonaş galben după o intervenţie dură la Apostu.

Min. 46: Schimbare la Dinamo: a ieşit N'Doye şi a intrat C. Munteanu.

A început repriza secundă.

Prima repriză se încheie cu avantajul de două goluri al gazdelor.

Min. 44: Băcilă şutează la colţul lung, mingea trece pe lângă poartă.

Min. 43: GOOOOOLLLLLL PANDURII, 2-0. Orac transformă impecabil lovitura de la 11 metri.

Min. 42: Brata cade uşor în careu după un duel cu Helder şi Avram arată punctul cu var.

Min. 36. Băcilă şutează din careu în plasa laterală.

Min. 36. Băcilă încearcă un lob peste Naumovski, acesta reţine mingea dar iese cu ea în corner

Pandurii sunt pe val, iar Nasser îl deposedează elegant pe Andrei Cristea în momentul şutului.

Min. 32. Lovitura liberă executată de N'Doye rămâne fără rezultat.

Min. 30. GOOOOOLLLLLL PANDURII, 1-0. Brata marchează din interiorul careului, după o preluare pe piept şi un şut sec, sub transversală.

Min. 28: Orac pasează în  careu, Moţi îl blochează pe Chiricheş.

Min. 25: Daniel Orac primeşte cartonaş galben.

Min. 22: Brata şutează de la 20 de metri, Naumovski reţine.

Min: 21: Pandurii marchează după o lovitură liberă la lui Brata şi o bâlbâială în careul dinamovist. Pintili împinge mingea în poartă, dar golul este anulat pe motiv de ofsaid.

Min. 18: Brata a ajuns în careul lui Dinamo, dar este cu spatele la Naumovski, alunecă şi faza se încheie.

Min. 16: Prima ocazie de poartă a lui Dinamo îl are în prim-plan pe Andrei Cristea, dar şutul atacantului este deviat în corner de portarul Popa.

Au trecut zece minute din meci şi nicio echipă nu s-a apropiat periculos de poarta adversă. Gazdele par mai insistente şi domină începutul de meci, spre nemulţumirea lui Andone.

Min. 2. Andrei Cristea primeşte cartonaş galben.

Meciul a început.

Pe stadion nu sunt mai mult de 4.500 de spectatori, dintre care circa 200 de fani dinamovişti, care au afişat şi un banner pe care se putea citi: "Ne-aţi vândut", cu trimitere la acuzele de blat la meciul cu Hajduk Split.

Iată cele două formaţii:

PANDURII: M. Popa - G. Matei, Viera, Chiricheş, Cardoso - Băcilă, Nasser, Pintilii, Brata - Apostu, Orac. Antrenor: Ionuţ Badea.

DINAMO: Naumovski - Helder, Moţi, Garat, Bazzi - Torje, N'Doye, Mărgăritescu, Ad. Cristea - An. Cristea, L. Ganea. Antrenor: Ioan Andone.