Craiova, în avantaj în faţa Timişoarei. Vezi statistica duelurilor dintre olteni şi bănăţeni

0
Alb-albaştrii au meci greu cu Timişoara

Universitatea Craiova are avantaj clar în faţa Timişoarei în ceea ce priveşte meciurile directe. Din cele 58 de confruntări, 29 s-au încheiat cu victoria oltenilor, 13 au fost remize şi în 16 s-au impus bănăţenii.

Pe teren propriu, Ştiinţa nu a dat prea multe şanse Timişoarei, câştigând 18 din cele 29 de partide, în timp ce şase s-au terminat la egalitate şi doar cinci cu succesul grupării de pe Bega.

Ştiinţa revine acasă printre aplauze şi înjurături

Universitatea a înscris 13 goluri în poarta Timişoarei în ultimele patru sezoane, şase dintre ele fiind reuşite de jucători care nu mai sunt acum la echipă: Dorel Stoica (3 goluri), Michael Baird (3), Florin Costea (3), Mihai Dina (2), Mihai Costea şi Valentin Iliev.

În ultimul meci, disputat la Severin, Poli câştiga cu 2-1, printr-un gol marcat de Magera, în minutul trei al prelungirilor.

De la repromovarea Universităţii Craiova, în 2006, oltenii şi bănăţenii s-au întâlnit de opt ori, ultimii fiind în avantaj după victoria din returul sezonului trecut. Ştiinţa are trei victorii, Timişoara patru, un meci încheindu-se la egalitate.

Partida Universitatea Craiova - FC Timişoara se va disputa duminică, de la ora 22.00, pe stadionul „Ion Oblemenco“ din Bănie.

Iată rezultatele directe dintre cele două echipe, începând cu anul 2006:

Sezonul 2006-2007: tur: „U“ Craiova - FC Timişoara 0-1; retur: FC Timişoara - „U“ Craiova 1-5.