Univ. Craiova-Rapid 1-1 / Woobay (55) - M. Constantin (63, 11m)

0

Rapid a obţinut un punct important în meciul de la Craiova, după ce a jucat aproape o repriză în 10 jucători după eliminarea lui Herea din minutul 49. Gazdele nu au ştiut să fructifice superioritatea numerică şi avantajul luat pe tabela de marcaj după golul lui Woobay.

Declaraţii după meci:

"Teo Crăciunescu a greşit când a acordat penalty pentru Rapid. Faţă de meciul trecut, Craiova a jucat extraordinar." Ilie Balaci, fost internaţional

"Meritam cele 3 puncte. Păcat pentru efortul depus, cred că nu a fost 11 metri. Am jucat destul de bine, altul era rezultatul dacă nu primeau penalty. Mulţumim publicului. Sper ca publicul să înţeleagă de ce am jucat la Steaua. Prin jocul meu sper ca fanii să înţeleagă că eu iubesc Ştiinţa. Îmi pare rău că Steaua a luat bătaie la Liverpool, dar nu îmi pare rău că nu am fost pe teren." Dorel Stoica, fotbalist Universitatea (gsptv).

"Rezultatul este echitabil. Ambele echipe puteau câştiga. Nu am înţeles de ce Herea a fost eliminat la două minute după contactul cu Găman! Dacă cineva a greşit, trebuie să plătească" Marius Şumudică, antrenor Rapid

DESFĂŞURAREA LIVE A PARTIDEI

min. 90+4 Partida s-a terminat

min. 90 S-au arătat patru minute de prelungire

min.80 Woobay ratează singur cu Bornescu. Din cornerul rezultat, oltenii nu reuşesc să introducă mingea în poartă, Gargorov ratând dintr-o poziţie foarte bună

min. 78 Spadacio trimite senzaţional, Stanca scoate de sub bara transversala

min. 75 Nou intratul Mădălin Ciucă provoacă panică în careul giuleştenilor, dar arbitrul Crăciunescu fluieră fault în atac

min. 70 Rapid rezistă cu greu atacurilor echipei lui Piţurcă, însă atacă foarte tăios

min. 63. Penalty pentru Rapid obţinut de Cassio şi oferit uşor giuleştenilor. Marius Constantin reuşeşte egalarea, 1-1

min. 62 Contră a Craiovei care se stinge în braţele lui Bornescu cu ştul lui Mihai Costea

min. 59 Lovitură de cap al lui Roman, peste poarta lui Stanca

min. 55 Lovitură liberă acordată Craiovei după un fault al lui Marcos. GOOOOOOOLl Craiova!  Woobay transformă impecabil lovitura liberă, 1-0 pentru Universitatea Craiova!

min. 49 Galben pentru Woobay pentru simulare. Herea vede cartonaşul roşu pentru un cot în gură adminsitrat lui Valerică Găman. Herea a lovit însă fără intenţie, şi a fost gratuit eliminat

min. 46 S-a reluat partida

min. 45+1 Pauză la Craiova. Tabela rămâne neschimbată, niciuna dintre echipe nereuşind să spargă gheaţa

min. 44 Rui Duarte acordă corner după insistenţa lui Mihai Costea. Găman reia însă peste poarta lui Bornescu

min. 42 Herea şi Stanca se ciocnesc, dar din fericire fără urmări

min. 40  Bornescu reţine în doi timpi un şut al lui Woobay

min. 37 Rapid devine mai agresivă spre finalul reprizei. Lovitura liberă primită pentru un henţ la marginea careului oltean îl întinde bine pe Stanca după un şut violent al lui Spadaccio

min. 35 Craiova se menţine în atac, dar giuleştenii sunt foarte atenţi în faza defensivă. Bornescu culege sau respinge fiecare minge, chiar dacă e fluierat de fiecare dată de foştii suporteri.

min 32 Lovitură liberă pentru Universitatea. Craiova nu obţine nici măcar cornerul după o centrare trimisă în mijlocul careului rapidist

min. 25 Corner pentru Rapid. Execută Spadacio, mingea ajunge la Cesinha care trage peste poarta lui Stanca. A fost prima ocazie a meciului

min. 23 Marcos blochează şutul lui Mihai Costea, după ce Bornescu respinsese neglijent o minge centrată de Woobay

min. 20 Dilevski ţine prea mult mingea şi ratează momentului şutului deşi se afla într-o poziţie favorabilă

min. 17. Centrarea lui Dorel Stoica îl depăşeşte pe Bornescu, dar şi pe Dina care nu a sesizat intenţia colegului său

min. 15 Woobay combină nefericit cu Dina, iar mingea se scurge în afara terenului

min. 10 Furia oltenilor s-a mai domolit şi jucătorii lui Şumudică au reuşit să iasă pe contraatac

min. 4 Început  bun al Universităţii Craiova, care ţine sub presiune careul lui Bornescu

min. 1 Start de meci

Echipele de start:

CRAIOVA: Stanca - Dănănae, Găman, Iliev, Bărboianu - D. Stoica - Wobay, Prepeliţă, Dilevski, M. Dina - M. Costea
Rezerve: Lung Jr, D. Lopes, Firţulescu, Al. Piţurcă, Ologu, Gargorov, Roman

RAPID: Bornescu - Rui Duarte, Marcos Antonio, M. Constantin, Bozovici - M. Roman, Grigore, Spadacio, Cesinha - Herea - Cassio
Rezerve: D. Coman, Ezequias, Răduţă, Frunză, Grigorie, Sburlea, Glauber

Arbitru: T. Crăciunescu (Rm. Vîlcea). Asistenţi: I. Popa (Paşcani), S. Gheorghe (Suceava).

Şumudică n-a învins decât o dată pe Craiova

În cariera sa de antrenor în Liga I, Şumi a învins o singură dată "Ştiinţa", în returul sezonului trecut, pe când pregătea pe Gloria Bistriţa (2-1). Partida însă a avut loc pe terenul ardelenilor. În această seară, acesta se va reîntoarce în infernul din "Bănie", după aproape un deceniu.

În sezonul 1997-1998, pe când giuleştenii erau antrenaţi de Mircea Lucescu, au pierdut titlul la "mustaţă", după un meci pe "Ion Oblemenco". Cel poreclit Şumi-gol a fost introdus pe teren în minutul 59, în locul lui Ovidiu Maier. Partida s-a terminat la egalitate, scor 2-2, dar titlul a ajuns în Ghencea.
Şumudică şi coechipierii săi împreună cu toţi suporterii alb-vişinii au suferit enorm după acea partidă.

"Poate pentru prima oară în istorie, toată Craiova ne aştepta cu braţele deschise. Era şi normal pentru că dacă învingeam noi, Universitatea mergea direct în Cupa Cupelor. Au fost alţii în tribună, ca Giovani sau Crăciunescu, care nu şi-au dorit ca Rapid să ia titlu. Şumudică nu a uitat acel meci nici acum, vă garantez eu", ne-a declarat liderul galeriei Rapid, Gigi Corsicanu.

Herea şi compania vor fi susţinuţi diseară de 500 de fani veniţi special din Capitală. "Nu îl vom înjura pe Piţurcă. Noi avem ce avem cu Steaua, iar Piţurcă nu este stelist. El ţine mai mult cu Craiova".