"U" Cluj a învins în Regie: 4-2! Dublă "Prinţul"!

0
Adrian Cristea

Universitatea Cluj a învins,în deplasare, cu scorul de 4-2 (1-1), echipa Sportul Studenţesc. Gazdele au evoluat în inferioritate numerică din minutul 19 şi centralul Dragoş Istrate a acordat două penalty-uri.

Isăilă, pe urmele Luceştilor. Dă vina pe arbitraj pentru eşecul Sportului. Vezi ce-a spus noul tehnician al „studenţilor"

Golurile învingătorilor au fost marcate de Cristea '34 (penalty), '78 şi Tony '43, '82. Pentru Sportul a înscris Maxim '22, '90 (penalty).

1-0: Maxim şutează din lovitură liberă de la 28 de metri, în dreapta portarului Popa;

1-1: Beţa îl faultează în careu pe Grecu, iar centralul Dragoş Istrate acordă penalti, lovitura fiind transformată de Cristea;

1-2: Patriche alunecă, Marinescu recuperează, îi pasează lui Tony, care singur cu Popescu înscrie de la 14 metri;

1-3: Cristea înscrie pentru a doua oară, cu un şut de la 12 metri, peste portarul Popescu;

1-4: Grecu centrează de pe partea stângă, iar Tony înscrie cu un şut de la şase metri;

2-4: Dragoş Istrate acordă un penalti pentru Sportul după un fault al lui Popa la Patriche, Maxim transformă şi stabileşte scorul final.

Sportul Studenţesc a rămas în inferioritate numerică, în minutul 19, când Cheţan a fost eliminat pentru o intervenţie dură la Machado.

Sportul: Popescu - Beţa (Nicola '80), Patriche, Lung, Maxim - Târnăcop (Lazăr '46), Lungu, Farmache, Cheţan - Dobre (Truţă '46), Ferfelea. Antrenor: Daniel Isăilă.

Universitatea Cluj: Popa - Unguruşan, Abrudan, Pele, Grecu - Boştină - Machado (Grozav '82), Păcurar (Menassel '79), Marinescu, Cristea (Niculescu '81) - Tony. Antrenor: Ionuţ Badea.

Cartonaşe galbene: Beţa '33, Maxim '39, Lungu '61 / Grecu '89

Cartonaş roşu: Cheţan '19

Arbitri: Dragoş Istrate (central) - Valentin Avram, Adrian Vidan (asistenţi) - Daniel Decă (rezervă)

Observatori: Vasile Curt, Paul Mincu

Daniel Isăilă, noul antrenor al echipei Sportul Studenţesc, nu a putut sta pe banca tehnică la această partidă, el fiind suspendat trei meciuri, la 28 octombrie, când era tehnicianul formaţiei FC Braşov.

La meci au asistat aproximativ 400 de spectatori.