Dinamo, bilanţ dezastruos în tur

0
No title
No title

Siteul suporterilor dinamovişti, www.dinamomania.ro , a alcătuit o statistică cu plusurile şi minusurile roş-albilor în acest tur de campionat. “Câinii” au terminat pe locul opt la 7 puncte de primele trei locuri şi la 4 de poziţia a cincea a clasamentului.

Cifrele lui Dinamo:

1. După 17 meciuri, Dinamo are 0 la “adevăr”. (-14 acasă; +14 în deplasare)
2. Din 9 meciuri jucate pe teren propriu Dinamo nu a adunat decât 13 puncte, având 3 victorii, 4 egaluri şi 2 infrângeri. “Acasă” s-a câştigat un joc din trei şi în 9 meciuri au fost marcate 9 goluri. În clasamentul meciurilor jucate acasă Dinamo e  pe 12, deşi au fost 9 partide faţă de alte echipe care au avut doar 8.
3.  A terminat de 5 ori cu scorul de 1-1 (acasă cu Pandurii, Bistriţa, Rapid şi Vaslui şi în deplasare la Astra).
4. În 17 meciuri a marcat doar 19 goluri (8 în prima repriză, 11 în a doua) şi am primit 12.
5. Pentru Dinamo au marcat 8 jucători (cele mai multe Andrei Cristea 5, Claudiu Niculescu 3)
6. În deplasare în 8 jocuri a marcat 10 goluri şi a primit 5.
7. Fundaşii centrali. Tamaş: 2 goluri (unul din penalty), 1 semiautogol (cu Oţelul), 5 galbene şi 1 rosu (în 12 jocuri); Moţi: 1 autogol, 4 galbene şi un roşu (în 11 jocuri), Goian: 3 galbene (în 11 jocuri); Grigore: 1 roşu. Fundaşii laterali: Pulhac: 5 galbene (în 15 jocuri) ; Scarlatache: 3 galbene şi un roşu (în 11 jocuri), Diabate şi Molinero: 0.
8.  Mijlocaşii. Cele mai multe prezente şi minute jucate: N’Doye (1 gol din penalty / 1 galben / 16 j), Adrian Cristea (2 goluri / 1 galben / 13j), Torje (2 goluri / 3 galbene / 15j) şi Boştină (0 gol / 1 galben / 14j).
9. Atacanţii: Andrei Cristea (5 goluri / 2 galbene / 15 j), Niculescu (3 goluri / 1 galben / 14 j) Niculae (2 goluri / 1 penalty ratat / 1 galben / 8 j), Alexe (0 goluri pt. Dinamo / 10 j)
10. Răsturnări de rezultate: pozitive – 3 : 2-1 de la 0-1 cu Unirea (a) şi 1-1 de la 0-1 cu Vasluiul (a) si Rapidul (a); negative – 3 : 1-1 de la 1-0 cu Astra (d); Bistriţa (a); Pandurii (a).
11. Puncte câştigate în ultimele 10 minute: 2 cu Unirea (2-1; a) (gol Torje min 94), 1 cu Rapidul (1-1; a) (gol Niculescu min 89) Puncte pierdute în ultimele 10 minute: 1 cu Gaz Metan (0-1, d).
12. Jocuri în care a marcat mai mult de 2 goluri: 4; Jocuri în care nu a marcat: 5.
13. Cea mai clară victorie: 4-0 cu Ceahlăul (d). Cea mai clara înfrângere: 0-2 cu Timişoara (d).
14. Număr de înfrângeri: 4 (2a, 2d). Goluri marcate în aceste meciuri: 0
15. Jocuri consecutive fără înfrâgere: 5 (et.9-13, 3 egaluri acasă şi 2 victorii în deplasare)
16. Punctaj cu primele 7 clasate: 7j (4a + 3d) – 4v – 2e – 1i g:7-5 14pct. (2pct/meci); Punctaj cu ultimele 10 clasate: 10j (5a + 5d) – 3v – 4e – 3i g:12-7 13pct. (1,3 pct./meci).