CS Mioveni - Voinţa Sibiu, 1-2. Gazdele chiar sunt ultimii, dar ardelenii urcă pe loc neretrogradabil!

0
Voința Sibiu

Liga I a avut programat pentru azi un meci între două nou promovate, CS Mioveni şi Voinţa Sibiu, disperate să câştige şi să urce în clasament imediat. Cei care au reuşit asta au fost însă oaspeţii.

Trupa lui Alexandru Pelici a avut mai multă "voinţă" şi a deschis scorul încă din prima repriză, prin Tătar, în minutul 31. Cu Dică şi Mărgăritescu pe post de elefanţi expuşi la muzeu, CS Mioveni n-avea cum să reacţioneze şi Dâlbea a făcut 2-0 pentru sibieni în minutul 62. Valentin Gheorghe a marcat din penalty în minutul 72, dar a rămas doar golul de onoare. Harnica trupă sibiană urcă cu cele trei puncte până pe locul 14, neretrogradabil, şi o bagă sub ea pe FCM Târgu Mureş. În ceea ce-i priveşte pe argeşeni, aceştia rămân ultimii în Liga I, cu doar 8 puncte acumulate în 17 etape, iar retrogradarea pare o certitudine pentru ei.