Botoşaniul a făcut egal cu o echipă din Azerbaidjan

0
Costel Orac
Costel Orac

FC Botosani a terminat la egalitate, scor 0-0, meciul amical din Antalya cu Sumqayit Sahar (Liga 1 din Azerbaidjan). În prima parte a meciului botosanenii au inceput fara Vali Bordeanu, Dinu Todoran sau Daniel Balan, iar in poarta a jucat Alin Bordeanu in locul lui Curileac. Prima repriza a fost dominata de azeri, in timp ce partea secunda le-a apartinut botosanenilor, dupa ce au intrat “piesele grele”.

“Un meci bun. Un adversar care mi-a plăcut.Încă mai avem de lucru la partea tactică. Cu cât ne apropiem de campionat lucrăm mai mult tactic. Pe fond de prospețime se va modifica și jocul”, a precizat antrenorul Costel Orac.

Deși nu au reușit să marcheze niciun gol în primele două meciuri, FC Botoșani nu a dezămagit conducerea tehnică a formației.

“O echipă care își propune rezultate pe termen lung nu trebuie să primească gol iar după ce vom pune la punct și strategiile tactice vor apare și golurile în poarta adversarilor”, a adăugat Costel Orac, conform ligab.ro.

Echipa FC Botosani: Antrenor: Costel Orac ~ tactica

Alin Bordeanu - Patache, Poverlovici, Cip. Dinu, Acsinte - Vintila, VasvariSaint Clair (30 Ciprian Stanciu ~ sub 21)
Juninho - Chisu, M. Matei

Au intrat dupa pauza: Daniel Balan, Lorincz, Bordeanu, Matis, Stankoschi, Todoran, Ghiceanu, Homneac.

In primul meci amical, FC Botosani a termina tot 0-0 cu ucrainienii de la Obolon Kiev (Liga 1).