Bălgrădean a stabilit recordul all-time de invincibilitate pentru un portar dinamovist

0

Cristian Bălgrădean se poate lăuda că a stabilit un nou record la Dinamo în ceea ce priveşte începutul de campionat. Portarul dinamovist l-a depăşit aseară pe Ştefan Preda, goalkeeperul care în 2000 nu primise niciun gol timp de 390 de minute, adică patru meciuri întregi şi 30 de minute. Bălgrădean a primit gol aseară în minutul 73 şi a întrecut astfel cu 43 de minute recordul lui Preda, care a încasat atunci primul gol tot

În sezonul 1999-2000, în primele 4 etape Dinamo a jucat cu Farul, Gloria Bistriţa, CSM Reşiţa şi Extensiv, iar roş-albii aveau 12 puncte şi un golaveraj de 16-0. Barajul "câinilor" a fost spart atunci abia în etapa a V-a, în minutul 31, când, surpriză!, Claudiu Niculescu marca din penalty pentru Universitatea Craiova, conform prosport.