Liga I, mutată în Antalya. Dinamo - Ludogorets 1-0, Rapid - Atyrau 4-1 VEZI AICI TOATE REZULTATELE ŞI PROGRAMUL

0

16 echipe din Liga I au ales să-şi organizeze turneele de pregătire pe tărâm turcesc. Toate partidele vor fi transmise în direct de către Digi Sport. Rămâneţi şi pe www.adevărul.ro pentru a afla tooate rezultatele.

Timp de 27 de zile, Liga I va reveni „pe sticlă", la Digi Sport, perioada 21 ianuarie - 16 februarie fiind rezervată fotbalului autohton. Postul care redă majoritatea partidelor din campionat va difuza şi meciurile de verificare ale echipelor din Liga I ce au ales să efectueze cantonamentul în Antalya. TOATE PARTIDELE SUNT TRANSMISE ÎN DIRECT DE DIGI SPORT

Sâmbătă, 21 ianuarie

CFR Cluj - TSV Munchen 1860 1-2
Au marcat:
Sougou 75 / Aigner 30, 59
CFR a început în formula
:
Beto - Panin, Cadu, Piccolo, Camora - Mureșan, Bakary Sare, Peralta - De Zerbi Kapetanos, Bastos

Pandurii - Energie Cottbus 0-1
A marcat: Kobilanski 70
Pandurii: Lazăr - Rusu, Viera, Cardoso, Vlad - Voiculeţ, Pintilii., Cristea - Grigoraş, Lemnaru (Nistor '46), Batin.
Pandurii (din minutul 60): Horvat - Popete, Rada, Tătaru, Neagu - Nistor, Avramescu, Campisi - Brahmia, Matulevicius, Brata (Vlad '85).

LUNI, 23 ianuarie

Pandurii - MSV Duisburg 3-2
Au marcat: Călin Cristea '18, '33 (penalti) şi Matulevicius '24 / Domovcinski '39 şi Jula '53.

*Pandurii a avut un jucător eliminat, pe Daniel Unguru, în minutul 89.
* La MSV Duisburg, Emil Jula a jucat pe toată durata partidei.

ROMÂNIA U 21 - Amkar Perm II 0-0

România U20 (I repriză): Croitoru - Peteleu, Gugu, Toşca, Fl.Ilie, Benzar, Serendiuc, N.Stanciu (c), Florean, S.Buş, Năstăsie
România U20 (a 2-a repriză): Ormenişan - Cazacu, Dăruială, Creţu, Bunea, Cîrstocea, Fuchs, Pavel, M.Roman, Morar, Voinea

Marţi, 24 ianuarie

CFR Cluj - Austria Viena 0-0

CFR Cluj (prima repriză): Beto - Lionn, Diogo, Maftei, Nicoară - Peralta, Mureşan, Celestino - Pedro, Kapetanos, Sougou.
CFR Cluj (a doua repriză): Stăncioiu - Panin, Cadu, Piccolo, Camora - Sare, Godemeche, Renan - Bastos, Weldon, Hora

MIERCURI, 25 ianuarie

• U Cluj - Lechia Gdansk   0-1

U. Cluj (prima repriză): Bornescu - Achim, Szukala, Galamaz, D. Popa - Boştină, Păcurar, Cristescu - Grozav, Niculescu, Ad. Cristea
U Cluj (a doua repriză): M. Popa - Achim, Pele, Abrudan, R. Moldovan - Hoban, Păcurar, Cristescu - Ammendola, Mizunuma, O. Drăghici

Rapid - SK Brann             2-1

Rapid: Coman - Rui Duarte, Oros, Dăescu, Ezequias - N. Grigore, Pavlovici, Ad.Grigore - Sburlea, Pancu, Al. Ioniţă II
După pauză au mai intrat: Drăghia, Teixeira, Bozovic, Deac, Şt. Grigorie, Creţu, Alexandru Ioniţă şi Surdu

Dinamo - FC Taraz 0-1

Ciobotariu a folosit următorul "11" de start: Naumovski - Rus, Scarlatache, Moţi, Pulhac - D. Stoica, Bucşă, Strătilă, Curtean - Dănciulescu, Liviu Ganea.

Au mai jucat: Ţucudean, Nasser, C. Matei, Pătraşcu, Pena, Homei, Stănescu, Buia şi Dobrosavlevici.

JOI, 26 ianuarie

• România U 21 - Spartak Moscova U20 0-0
Emil Săndoi a început cu formula: Croitoru - Dăruială, Gugu, Creţu, Burnea - Stanciu, Fuchs, Cârstocea - Năstăsie, Voinea, Morar. După pauză au mai intrat Fl. Ilie, M. Roman, Peteleu, Serediuc, Cazacu, A. Pavel, Buş, Toşca şi Florean.

• România U21 - Neftci Baku 3-0

Golurile au fost marcate de Mihai Roman (min. 76), Andrei Florean (80), Leonard Dobre (84) şi Nicolae Stanciu (90).

• CFR Cluj - Cernomoreţ Odessa 0-3

Golurile au fost marcate de Politilo (7), Burdojan (40) şi Fontanello (45).

Lucian Burdujan a jucat pentru Cernomoreţ până în minutul 54.

În minutul 56, Ronny Da Silva a ratat o lovitură de la 11 metri.

* "U" Cluj - Tavria Simferopol 1-3

Universitatea Cluj a înscris prin Marian Cristescu, în minutul 4. Pentru Tavria au marcat Fanendo Adi (min. 28), Şinder (35) şi Iezerski (44).

Echipa antrenată de Ionuţ Badea a început jocul în următoarea formulă: Bornescu - Achim, Galamaz, Szukala, Mureşan - Hoban, Păcurar, Moldovan - Cristescu - Grozav, Niculescu. Au mai evoluat Tony, Pele, Boşneag, Cojocnean, Drăghici, Boştină, Kota, Dorinel Popa, Adrian Cristea şi Abrudan.

• Dinamo - SV Josko Ried 1-1
Naumovski - Rus, Moţi, Dorel Stoica, Scarlatache - Strătilă, Pătraşcu, Tameş, Curtean - Liviu Ganea, Ţucudean.
Au mai evoluat: Stănescu, C. Matei, Bucşă, Bakaj, Alexe şi Pulhac.

• Rapid - Daugava 3-1

Golurile au fost marcate de Surdu (min. 25), Deac (36, penalty) şi Texeira (45+1) pentru Rapid, respectiv Kozlov (60) pentru formaţia letonă.

Antrenorul Răzvan Lucescu a început meciul cu următorul unsprezece: Coman - Rui Duarte, Burcă, Glauber, Bozovici - Grigorie, Pavlovici, Texeira - Deac, Al. Ioniţă, Surdu.

După pauză au mai intrat Pancu, N. Grigore, Creţu, Sburlea, Ezequias şi Oros.

DUMINICĂ, 29 ianuarie

• Steaua - Levski Sofia 2-1
Au marcat: Tănase (41 - penalty), Rusescu (74 - penalty)

Steaua (prima repriză): Tătăruşanu - Dănănae, Chiricheş, Iliev, Pîrvulescu - Chipciu, Prepeliţă, Brandan, Tănase - Tatu, Machado.
Steaua (repriza a doua): Stanca - Martinovici, Gardoş, Geraldo, Lupu - T. Bălan, Bicfalvi, Răduţ, Fl. Costea - Rusescu, M. Costea

Viitorul Constanţa - FC Qabala 0-1
Viitorul s-a impus în primul meci din cadrul turneului, scor 3-0, în faţa formaţiei Obolon Kiev.

Marţi se va disputa ultima partidă în cadrul grupei B la Antalya Trophy Cup, între Obolon Kiev şi FK Qabala.

Clasamentul Grupei B: 1. Viitorul Constanţa - 3 puncte (2 jocuri, golaveraj: 3-1); 2. FK Qabala - 3 puncte (un joc, 1-0); 3. Obolon Kiev - 0 puncte (un joc, 0-3).

LUNI, 30 ianuarie

• România "U 21" - Voinţa Sibiu - 0-1
Unicul gol al partidei a fost marcat de Andrei Antohi, în minutul 44

•  Rapid - Ordabasy - 0-0 (4-2 după loviturile de departajare)
Rapid a început în formula: Drăghia - Duarte, Oros, Burca, Ezequias - Teiexera, Alexa, Grigore - Sburlea, Pancu, Deac

"U" Cluj - NK Split  2-3
Au marcat:
Tony 5, D. Popa 32 / Erceg 28, 55, Rebici 38

U. Cluj: M. Popa - Cojocnean, Abrudan, Pele, Boştină - Mizunuma, M. Cristescu, D. Popa - Ad, Cristea, Drăghici, Tony. După pauză a fost rulat întreg lotul.

Tehnicianul Ionuţ Badea n-a putut conta pentru acest joc pe fundaşii George Galamaz şi Gaston Mendy.

MARŢI, 31 ianuarie

• Dinamo - Karpaty Lvov 0-2

Golurile echipei ucrainene a fost înscrise de Lucas, în minutele 68 şi 81. Fundaşul Cosmin Moţi a fost eliminat în minutul 77 al partidei, după ce a primit cel de-al doilea cartonaş galben. În repriza secundă, la echipa ucraineană a evoluat şi atacantul brazilian Eric de Oliveira, care a jucat în trecut la Gaz Metan Mediaş. Eric a fost cel care i-a pasat spaniolului Lucas la ambele goluri înscrise de Karpatîi Lvov.

Formaţia bucureşteană a început jocul în următoarea formulă: Naumovski - Rus, Scarlatache, Moţi, Pulhac - Curtean, D. Stoica, C. Munteanu, Alexe - Dănciulescu, Ţucudean.

Au mai evoluat: Liviu Ganea, Tameş, Pătraşcu, Bakaj, Strătilă şi Cosmin Matei.

•  Petrolul - Caraba - Ora 15.00 (Digi Sport 2)

• Steaua - Legia Varșovia 2-1

Golurile învingătorilor au fost marcate de Fl. Costea '21 şi Tatu '35, în timp ce pentru polonezi a înscris Rybus, în minutul 48.

Antrenorul Stelei, Ilie Stan, a început meciul în următoarea formulă de echipă: Stanca - Dănănae, Geraldo, Chiricheş, Pârvulescu - Chipciu, Brandan, Prepeliţă, Fl. Costea - Tatu, Nikolici. În repriza secundă au jucat: Tătăruşanu - Martinovici, Iliev, Gardoş, Lupu - Bălan, Bicfalvi, Răduţ, Tănase - Machado, Rusescu.

România - Krivbas 2-1
Echipa de start: Bălgrădean - Rîpa, Luchin, Dr.Gigore, Sepsi - Neagu, Bourceanu - M.Roman, Marinescu, Bumba - M.Niculae

MIERCURI, 1 februarie

Rapid -Terek Groznai 1-0

Rapid: Coman - Rui Duarte, Glauber, Oros, Bozovici - Grigorie, Pavlovici, N.Grigore - Deac, Pancu, Surdu. Antrenor: Răzvan Lucescu
Au mai jucat: Creţu, Alexa, Sburlea, Burcă, Ad. Grigore, Ezequias
Gol: Oros 9

• România "U 21" - BIT FC 3-0

Golurile au fost marcate de Gavra '48, '67 şi Stanciu '75.

JOI, 2 februarie

FC Braşov - Sigma Olomouc 3-2

Voinţa Sibiu - Khazar Lankaran 4-0

Au marcat: Antohi (23), Lungu (27), Zăgrean (37), Miclea (60)
Voinţa: Miron - Forika, Tânc, Buican - Lungu, Dâlbea, Străuţ, Nicola - Tătar, Zăgrean, Antohi
Au mai jucat: Zăvoi, Dănălache, Sg. Bar, Apostol, Grigore, Maghici, Burlacu, Beza, Bunea, Petrescu, Olteanu, Negruţ, Popa, Postolache, Lukanovic, Neguţ, Miclea, Cigan, Coşoveanu
Antrenor: Alex Pelici

Concordia Chiajna - ŢSKA Sofia 3-1

Au marcat: Vlad Munteanu (15 - foto), Rocha (61), Dinu (78)
Concordia: Baruch - Ad. Popa II, Mamele, Filip, Bratu - Ad. Popa I, Petrovic, I. Iordache, Vl. Munteanu - Munteanu, Alex Concalves
Au mai jucat: Niţă - Rocha, Dinu, Guilherme, Chiţu, Damian, Evanilson
Antrenor: Laurenţiu Reghecampf

România U20 - FC Bit 3-0

Au marcat: Gavra (48, 67), Stanciu (75)
România: Buzbuchi - Peteleu, Creţu, Fl.Ilie, Toşca - Florean, Gugu, N. Stanciu, Cîrstocea - V.Morar, S. Buş
După pauză a fost rulat tot lotul
Antrenor: Emil Săndoi

• "U" Cluj - Daugava Riga  6-0

• Petrolul - FC Dila Gori ora 16.30 (Digi Sport 2)

• Steaua - Mlada Boleslav 2-3

Pentru Steaua au marcat Nikolici şi Machado.

lie Stan a început cu următoarea formulă: Tătăruşanu - Chiricheş, Iliev, Geraldo, Pârvulescu - Chipciu, Tănase, Brandan, Fl. Costea - Tatu, Nikolici.

Au mai evoluat: Lupu, T. Bălan, Bourceanu, Bicfalvi şi Machado, M. Costea, Rusescu, Răduţ

VINERI, 3 februarie

* Rapid - Metalist Harkov 0-1

Răzvan Lucescu a început meciul cu Drăghia - Rui Duarte, Burcă, Oros, Ezequias - Alexa, Grigore, Grigorie - Sburlea, Pancu şi Surdu.

• FC Vaslui - Hajduk Split ora 17.00

(Sultans Cup)
 SÂMBĂTĂ, 4 februarie

* Steaua - Concordia Chiajna 1-4

Golurile învingătorilor au fost marcate de V. Munteanu '12, Dos Santos '28 şi Rocha '56, '57. Pentru Steaua a înscris Martinovici, în minutul 35. Arbitrul partidei a acordat un penalti pentru Concordia Chiajna în minutul 52, dar Stanca a apărat lovitura executată de Viorel Dinu. În minutul 63, de la Steaua a fost eliminat Lupu.

Au mai jucat: Rusescu, Ciuculescu, Bicfalvi.

Au mai jucat, între alţii: Muzac, Chiţu, Rocha, Pană, R. Iancu, G. Iancu.

• CFR Cluj - Litex Loveci 1-0

* FCM Tg. Mureș - Polonia Varșovia 2-3

Steaua a început jocul în următoarea formulă: Stanca - Dănănae, Martinovici, Iliev, Lupu - Bălan, Răduţ, Bourceanu, Roşu - Machado, M. Costea. Au mai jucat: Rusescu, Ciuculescu, Bicfalvi.

Concordia a avut următorul "11" de start: Kolev - Bratu, Mamele, Haubert, Filip - Popa, Petrovici, Vlad Munteanu - Ilie Iordache, Dos Santos, Mihalcea. Au mai jucat, între alţii: Muzac, Chiţu, Rocha, Pană, R. Iancu, G. Iancu.

DUMINICĂ, 5 februarie

• Pandurii - FK Zeta 0-3
• FC Braşov - Slavia Sofia 2-0

Golurile au fost marcate de Moutinho '60 şi Hadnagy '81.
FC Braşov a început meciul în următoarea formulă: Felgueiras- Mateiu, Diogo Silva, Munteanu, Cr. Ionescu - Viveiros, Bruno Madeira, Udoji, Dias- Buga, Ilijoski. Au mai jucat: Moutinho, Hadnagy, Machado, Majernik.

• FC Vaslui - NK Maribor 4-2

•  Steaua - Kuban Krasnodar 3-0

Românii au controlat partida, ratând chiar şi un penalty, la 2-0, prin Rusescu. Gigel Bucur a jucat o oră pentru ruşi, care au ratat şi ei două lovituri de la 11 metri. Spre final, Tatu a fost eliminat, pentru o încăierare cu un adversar, trimis şi acesta la vestiare.

Steaua - Kuban Krasnodar (Rusia, prima ligă, locul 8) 3-0

Steaua: Tătăruşanu - Dănănae, Chiricheş, Geraldo, Brandan - Rusescu, Prepeliţă, Bicfalvi, Tănase - Tatu, Nikolici. Antrenor: Ilie Stan.
Goluri: Tatu, Nikolici, Rusescu

LUNI, 6 februarie
• Dinamo - Zimbru Chişinău 4-0

Dănciulescu şi compania a învins aseară cu 4-0 pe Zimbru Chişinău, locul 3 din campionatul Republicii Moldova, într-un amical disputat în Antalya şi au bifat asftel prima victorie din acest an a „câinilor".
Pentru echipa lui Liviu Ciubotariu au marcat Luchin, Alexe, Niculae şi Ţucudean, din penalty.
Tehnicianul lui Dinamo a început meciul în formula: Bălgrădean - Luchin, Dr. Grigore, Moţi, Scarlatache - Rus, D. Stoica, C. Munteanu, Alexe - Dănciulescu, Niculae.
• Petrolul - Tatran Presov 1-0

Unicul gol al partidei a fost marcat de Selim Ben Djemia, în minutul 64.

FC Petrolul a evoluat în următoarea formulă: Gritti (Povilas '46) - Străuţ (Buleică '46), Melinte, Ben Djemia (Bikana '67), Stoica (Tudor '46) - Mustivar (Bărbulescu '63), Fl. Dumitru (Negru '46) - Neagu (Opriţa '46), Boudjemaa (Buhuşi '46, Lasimant '67), Surugiu (Stojimirovici '63) - Roman (Dina '46).

MARŢI, 7 februarie
• CFR Cluj - Zilina 6-3
După 90 de minute, scorul a fost egal 2-2.

Golurile au fost marcate de Hora '39 (penalti) şi Cadu '80, respectiv Barcik '20 şi Cesay '67 (penalti).

Jorge Costa a folosit următoarea formulă de start: Mincă - Panin, Diogo, Maftei, Nicoară - Peralta, Sare, Hora - De Zerbi, Ronny, Weldon. Au mai jucat: Stăncioiu, Mureşan, Kapetanos, Lionn, Cadu, Piccolo, Celestino, Camora, Rui Pedro, Sougou şi Bastos.

* Astra - FC Hradec Kralove 2-1
Scorul a fost deschis încă din minutul 8, de către Bogdan Rusu. Egalată înainte de pauză, Astra a reuşit golul victoriei prin Fatai, care a transformat un penalti în minutul 79.
Formula de început decisă de Antonio Conceicao a fost: Lung - Mihalache, Găman, Oprsal, Junior Morais, Seto, Pătraşcu, Spadacio, Bajenaru, Laionel, Rusu.

După pauză au mai jucat: Lungu, Bărboianu, Ricardo, Țigănașu, Tigoianu, Vădrariu și Fatai. În min 65, Stan l-a schimbat pe Laionel, iar De Amorim pe Spadacio.

* CS Mioveni - Voinţa Sibiu 0-3

Au marcat: Miclea '54, Lukanovici '65 şi Bunea 90+9 din penalty.

CS Mioveni: Coca - A. Voicu, Miulescu, B. Stoica, Crăciun - Coşereanu, Năstăsie (Naidin '80), Mărgăritescu (Săndulescu '46), Mandea (Enache '55) - Nilă, Voiculeţ (Ionescu '80).

Voinţa Sibiu: Zăvoi - Bar, Apostol, Grigore, Maghici - Beza, Dâlbea, Olteanu, Postolache - Cigan, Zăgrean. După pauză au mai jucat, printre alţii, şi marcatorii celor trei goluri Miclea, Lukanovici, şi Bunea.
MIERCURI, 8 februarie
• Petrolul - Slovacko 4-0

Golurile au fost marcate de Mustivar (41), Dina (43) şi Opriţa (60 şi 68).

Valeriu Răchită i-a trimis în teren pe Povilas (46 Gritti, 84 Oprea) - Străuţ (59 Buleică), Melinte (70 Bikana), Ben Djemia, Stoica (59 Bărbulescu) - Mustivar (65 Buhuşi), Negru (84 Tudor) - Opriţa (70 Mourad), Boudjemaa (46 Dumitru), Neagu (46 Surugiu) - Dina (70 Lasimant).

Pandurii - Novi Pazar1-2

Pentru Pandurii a marcat Tătaru, în minutul 17.
Echipă de start: Lazăr - Popete, Avramescu, Tătaru, Rada - Neagu, Cristea, Bucur - Roberto Dumitru, Grigoraş, Lemnaru.
Au mai evoluat: Horvat, Unguru, Viera, Cardoso, Vlad, Nistor, Pintilii, Voiculeţ, Maxim, Batin şi Ats Purje.
• Dinamo - ŢSKA Sofia 2-1

Dinamo: Bălgrădean - Luchin, Moţi, Dr. Grigore, Scarlatache - L. Rus, D. Stoica, C. Munteanu, Alexe - Dănciulescu, M. Niculae.
Antrenor: Liviu Ciobotariu
Au mai jucat: Tameş, Curtean, Mărkuş, Strătilă, Ţucudean
Goluri: L. Rus 8, Alexe 68 / Moraes (28-pen.)

• Steaua - Debrecen 1-0 (întrerupt la pauză din cauza ploii)

Rapid 1
Coman - Rui Duarte, M. Antonio, Oros, Bozovici - Teixeira, Alexa, Grigorie - M. Roman, Pancu, Deac.
Au mai jucat: Ezequias, Pavlovici, N. Grigore, Surdu, Sburlea, Glauber, Burcă, Al. Ioniţă.

Antrenor: Răzvan Lucescu

Şahtior 1
Shust - Srna, Kucher, Chizhov, Raţ - Fernandinho, Gay, Ilsinho - Eduardo, Teixeira, Seleznev.

Au mai jucat: Pyatov, Hubschman, Rakitsky, Shevchuk, Mhiktaryan, Douglas Costa, Luiz Adriano, Agahoua.

• Rapid - Ujpest 2-1

Golurile învingătorilor au fost marcate de N. Grigore '23 din penalti şi Roman '41, în timp ce pentru Ujpest a înscris Zamostny, în minutul 50.
Antrenorul rapidiştilor, Răzvan Lucescu, a folosit următoarea formulă de echipă: Vâtcă (Drăghia '46) - Creţu, Oros (Burcă '72), Marcos Antonio (Glauber '62), Ezequias (Bozovici '72) - Pavlovici (Alexa '52), N. Grigore (Grigorie '72, Ioniţă II '85), Teixeira (Ad. Grigore '56) - Roman (Deac '72), Sburlea (Pancu '72), Ioniţă (Surdu '72).
Fundaşul Fodor de la Ujpest şi mijlocaşul Milos Pavlovici de la Rapid au fost eliminaţi, dar ei au putut fi înlocuiţi cu alţi jucători.

VINERI, 17 februarie

• Viitorul Constanţa - Kuban Krasnodar 1-1

Jucătorii pregătiţi de Cătălin Anghel au reuşit deschiderea scorului după doar opt minute, când Vlad Rusu a finalizat în urma unei pase a lui Creţu. Scorul final avea să fie stabilit în min.71 de ruşi, care au egalat printr-o lovitură de cap în urma unui corner.

Au evoluat pentru FC Viitorul: Bolboaşă - Păcuraru, Larie, Bejan, Creţu - Al. Lazăr, Onicaş, N. Dică - V. Simion (85 Vînă), Vl. Rusu (75 Jianu), Chiţu.

SÂMBĂTĂ, 18 februarie

• "U" Cluj - Ludogorets 1-0
• Rapid - Atyrau 4-1

Golurile învingătorilor au fost marcate de Alexa '34, Al. Ioniţă '77, '81 şi Ad. Grigore '86. Pentru Atyrau a înscris Bespotovski, în minutul 5.
Echipa antrenată de Răzvan Lucescu a început meciul în următoarea formulă: Vâtcă - Rui Duarte, Burcă, Glauber, Bozovici - N. Grigore, Alexa, Teixeira - Deac, Pancu, Surdu.