A patra victorie din acest sezon pentru Astra II Giurgiu

0
Fotbaliştii giurgiuveni s-au bucurat şi de această dată alături de galerie

Astra II Giurgiu a învins Delta Tulcea (scor 2-0), sâmbătă, într-o partidă contând pentru etapa a XI-a a Ligii Secunde de Fotbal (Seria I). În urma acestei victorii, echipa antrenată de Imilian Şerbănică a acumulat 14 puncte, reuşind să se îndepărteze pentru moment de „zona minată” a clasamentului.

Prima ocazie importantă a meciului a aparţinut oaspeţilor, atacantul Emil Nanu ratând uluitor din câţiva metri şansa deschiderii scorului (minutul 4). Câteva momente mai târziu, Valdez şi Dragne i-au dat emoţii lui Imilian Şerbănică după ce s-au invitat reciproc să ajungă la o minge aruncată în careu de tulceni.
Giurgiuvenii se trezesc din letargie de-abia în minutul 28, atunci când Lukacs reia în transversală excelenta centrare a lui Cătălin Gheorghe. Jucătorul venit de la prima echipă nu mai ratează ţinta cinci minute mai târziu, acesta învingându-l pe Olteanu cu o lovitură de cap inteligent plasată după o nouă incursiune pe partea dreaptă a lui Cătălin Gheorghe şi gazdele intră la cabine cu avantaj minim pe tabelă.
Actul secund s-a desfăşurat după acelaşi scenariu. Puţine faze de poartă, poate şi pentru că tulcenii au preferat să aştepte greşeala adversarului decât să îşi asume riscuri.
Golul desprinderii pentru Astra II a venit în minutul 85, atunci când William l-a învins pe Olteanu din şase metri după o lovitură liberă executată de Georgian Marcu. Golul doi al giurgiuvenilor a fost prefaţat de o nouă „bară”, Ochia şutând în transversală din afara careului după o splendidă acţiune personală (minutul 81).

ASTRA II GIURGIU: Dragne – C. Gheorghe, A. Valdez, Damian, V. Sandu – William, G. Marcu (cpt.), Ochia, Senin (87 Cojenel) – Bănaru (46 Fonseca), Lukacs (59 Cataramă). Antr. Imilian ŞERBĂNICĂ
DELTA TULCEA: Olteanu – Peteleu, Grigorov (cpt.), Scarlat, Lorincz – Postelnicu, Coconaşu (60 Şt. Ciobanu), N. Creţu, Neagu – Florea (88 Henry), E. Nanu (68 R. Radu). Antr. Cristian DULCA

Etapa viitoare (sâmbătă, 13 noiembrie) Astra II Giurgiu se va deplasa la Galaţi pentru meciul cu Dunărea.