AMICAL Petrolul - Chiajna 1-1

0

Petrolul Ploieşti a terminat la egalitate, scor 1-1 (0-1), meciul disputat, vineri, la Ploieşti, în compania formaţiei Concordia Chiajna.

Golul echipei ploieştene a fost reuşit de Komazec '58, în timp ce pentru Concordia a punctat V. Badea '34.

Managerul Petrolului, Valeriu Răchită, a trimis în teren următorii jucători: Zimmermann - Străuţ, Petrovic, Melinte, Buşu - Enescu, Fl.Dumitru - Opriţa, Negru, Stoimirovic - Roman. În repriza a II-a au evoluat: Campar - M.Tudor, Barbu, Djurovic, P.Stoica - Milea, Bărbulescu - Stoimirovic (N.Popescu '80), Buhuşi, Borza - Komazec.

De cealaltă parte, antrenorul Concordiei Chiajna, Laurenţiu Diniţă, a folosit în prima repriză următorii jucători: Niţă - Cl.Dumitrescu, Mamele, Galliassi, Vitinha - Muzac - Bâră, S.Pană, A.Stoica, Iliescu - V.Badea. În repriza a II-a au evoluat: Niţă - Dima, Bozga, Galliassi, P.Marin - Chiţu, Stere, Al.Radu, Popa - Mihalcea, Bălţoi.

Vali Badea a evoluat în carieră pentru Rulmentul Alexandria, Jiul Petroşani, FC Vaslui, Steaua Bucureşti, Panserraikos, Universitatea Craiova , Poli Iaşi şi FC Braşov.

Cel mai important moment al carierei sale a fost meciul Steaua - Standard Liege, din returul ultimului tur preliminar al Ligii Campionilor, din ediţia 2006-2007. Victoria cu 2-1 a fost obţinută datorită golurilor lui, iar rezultatul i-a calificat pe roş-albaştri în grupele competiţiei, după o pauză de zece ani, conform prosport.